Chorzy na pogodę - domowe sposoby na dobre z samopoczucie

 

      Meteorotapia nie jest uważana za chorobę, dlaczego?

      Czeste zmiany pogody w naszym klimacie są rzeczą normalną, nasz organizm umie się wiec do nich dostosować. Niestety, nie dotyczy to wszystkich ludzi. Wpływ warunków atmosferycznych na samopoczucie fizyczne i psychiczne odczuwa od 50 do 70 proc. Polaków. Są to meteoropaci. Chore na pogodę, a właściwie jej gwałtowne zmiany są częściej kobiety niż mężczyźni. Ale proporcja ta zmienia się wraz z wiekiem. Między 45. a 50. rokiem życia najwięcej meteoropatów jest wśród kobiet. Po 50. - wśród mężczyzn.

      Meteoropata  wstaje  rano zmęczony, co jeszcze bardziej zniechęca go do działania. Tym bardziej że odczuwa dolegliwości fizyczne. Gdy nadchodzi kapryśna wiosenna aura, meteoropatę boli głowa, łamie go w kościach, nasilają się objawy związane z przewlekłymi schorzeniami. Meteoropatii nie uznaje się za chorobę, bo kiedy mijają negatywne bodźce, znika też złe samopoczucie.

      Wpływ aury na niektóre osoby jest jednak niezaprzeczalny i bywa bardzo uciążliwy. Warto więc walczyć nie tylko z objawami, lecz także zapobiegać negatywnym skutkom gwałtownych zmian frontów atmosferycznych. Jak to robić?

      Postaraj się choć pół godziny dziennie spędzać na świeżym powietrzu, i to niezależnie od pogody. Wychodź z domu nawet wtedy, gdy pada deszcz. W ten sposób się zahartujesz, podobnie jak biorąc naprzemienny ciepły i chłodny prysznic. Meteoropatom polecana jest także sauna.

      W okresach gwałtownych zmian pogody (np. wczesną wiosną) unikaj tłuszczu i wysokokalorycznych dań. Jadaj warzywa, owoce, ryż, makaron, ryby. W twojej diecie nie powinno zabraknąć witaminy B oraz magnezu i potasu. Rozdrażnienie i kiepski nastrój złagodzi zjedzenie kawałka czekolady lub chwila ćwiczeń.

      Na poprawę samopoczucia ma wpływ również to, co jemy podczas zmian pogody - tak przynajmniej twierdzą bioterapeuci. Oto parę porad:

      Gdy jest pogoda wyżowa, należy jeść produkty bogate w magnez - czekoladę, banany, morele, suszone figi, suszone ryby. Można dodatkowo wspomagać się preparatami zawierającymi ten pierwiastek, a wieczorem do kąpieli warto wlać napar z melisy.

      Gdy jest pogoda niżowa, do porannej kawy warto dodać mleko i cukier, zrezygnować z mięsa i zastąpić je rybami oraz warzywami, pić w ciągu dnia soki owocowe i herbatę z dzikiej róży, zażywać większe dawki witaminy C, a do wieczornej kąpieli dolać napar z rozmarynu.

      Gdy pogoda gwałtownie się zmienia, powinniśmy zrezygnować z mocnej kawy i herbaty, żółtych serów, pomidorów, pić wodę mineralną bogatą w magnez i używać nieco więcej soli.   

 

      ŹRÓDŁO: Polska Głos Wielkopolski, Magazyn Rodzinny, 27 marca 2010

  • /ciekawostki/zdrowie/2933-zdrowie-doktor-zielona-cebulka
  • /ciekawostki/zdrowie/2808-zdrowie-y-z-sm