Pomoc dla wzroku

 

Blisko 80 procent informacji dociera do ciebie dzięki oczom. Są one twoim oknem na świat. Szeroko otwartym, gdy dbasz o wzrok i chronisz go przed nadmiernym zmęczeniem.

Czy zauważyłaś, że po wielogodzinnej pracy przy komputerze oczy zaczynają cię piec i przestajesz wyraźnie widzieć litery? To skutek przemęczenia oczu, któremu można przeciwdziałać.

Łzy potrzebne oczom

Kiedy wpatrujesz się w monitor komputera, za rzadko mrugasz powiekami. Tymczasem czynność ta pobudza wytwarzanie łez, co jest ważne dla zdrowia oczu. Łzy chronią przed bakteriami, nawilżają, ułatwiają ruch gałek ocznych, oczyszczają z kurzu. Gdy łez jest za mało, oczy szczypią, stajesz się podatna na zapalenie spojówek. Długotrwała praca przy komputerze powoduje też pogorszenie akomodacji (szybkie dostosowywanie się oka do wyraźnego widzenia przedmiotów znajdujących się w różnej odległości).

Krople i relaks

Jeśli masz uczucie pieczenia i wysuszenia oczu, postaraj się pamiętać o tym, żeby podczas pracy mrugać powiekami. Sięgaj też po tzw. sztuczne łzy, które mają skład zbliżony do naturalnych. Jeśli oczy łzawią, spojówki są przekrwione, obrzęknięte, stosuj krople do podrażnionych oczu. Postaraj się robić kilkuminutowe przerwy w pracy co godzinę (warto je poświęcić na gimnastykę oczu). Długotrwałe skupienie wzroku na przedmiocie znajdującym się w bliskiej odległości może doprowadzić do pogorszenia wzroku.

Ochrona w tabletce

Twoje oczy potrzebują nie tylko relaksu, nawliżania, ale i substancji odżywczych takich jak beta-karoten, luteina, bioflawonidy. Poprawiają one ostrość widzenia, zapobiegają stanom zapalnym oraz zmniejszonemu wydzielaniu łez, wzmacniają naczynia krwionośne w gałkach ocznych. Ponadto neutralizują wolne rodniki. Wszystkie te składniki znajdziesz w pożywieniu, ale że nasza dieta często odbiega od ideału, warto sięgnąć też po tabletki, które je zawierają.

Chwila gimnastyki

Ćwiczenia wzmocnią mięśnie gałek ocznych, poprawią ostrość widzenia. Są odpoczynkiem dla oczu.

Odrobina relaksu Połóż na otwartych oczach dłonie złożone w łódkę. Po chwili zamknij powieki. Rozluźnij mięśnie twarzy, karku.

Mruganie

Szybko zamykaj i otwieraj oczy.

Wodzenie wzrokiem

Wyobraź sobie, że twój nos to flamaster. Postaraj się obrysować nim kontury przedmiotów w pokoju. Z daleka i bliska Spoglądaj na przedmiot oddalony o 40-50 cm. Potem przenoś wzrok na punkt znajdujący się jak najdalej. Zataczanie kółek Nie ruszając głową, kieruj wzrok do góry, na dół, na boki, zataczaj oczami kółka.



NAJ; 35/2007

  • /ciekawostki/zdrowie/386-cudowna-moc-ludzkiej-myli
  • /ciekawostki/zdrowie/383-sposoby-na-bol-gowy