Co wiemy o orzechu laskowym?

 

Ten leśny przysmak
jest kopalnią witamin i mikroelementów.


 

Orzechy laskowe mają to wszystko, co jest potrzebne, aby wzmocnić siły organizmu wyczerpanego pracą fizyczną i umysłową. Najstarsze ślady leszczyny pospolitej pochodzą z okresu polodowcowego. W całej Europie, ale także w Polsce i Wielkopolsce leszczynowe krzewy spotykamy we wszystkich niemal lasach i w ogrodach działkowych. Dlaczego więc rzadziej goszczą w naszych domach niż ziemne fistaszki?

Orzechy laskowe warto mieć pod ręką przez cały rok, ponieważ posiadają wyjątkową wartość odżywczą. Zawierają aż 65 procent tłuszczu, 16 procent białka i 3,55 procent węglowodanów. Są doskonałym źródłem składników mineralnych i bogatą kopalnią witamin - prowitaminy A, witamin Bl, B2, B4, B5, B6, C, E i PP. W jednym małym orzeszku jest także cenny magnez, fosfor, wapń, potas i miedź.

Komu można polecić taki naturalny preparat? Wszystkim, ale głównie osobom wyczerpanym pracą i chorobami, w stanach, gdy niedomaga ciało i psychika. Orzechy laskowe wzmocniają umysł uczniom i studentom nie tylko podczas sesji egzaminacyjnych.

Olej wytwarzany z orzechów laskowych niszczy pasożyty jelitowe (na przykład owsiki u dzieci). Anglosascy fitoterapeuci zalecają dodawać orzechy do mleka lub wody z miodem pszczelim, ponieważ taki zestaw ma działanie lecznicze, gdy chcemy się pozbyć kaszlu. Napoje mleczne z orzechami laskowymi, na przykład z jogurtem, powinny spożywać Osoby młode, ponieważ w tej postaci stanowią prawdziwą bombę energetyczną (zawierają najważniejsze pierwiastki dla wieku rozwojowego!).

W lecznictwie wykorzystuje się nawet liście i bazie leszczyny. Napar przygotowany ze świeżych, młodych listków zawiera flawonoidy o działaniu ściągającym, moczopędnym, przeciwzapalnym. Taka herbatka wspomaga także leczenie żylaków kończyn i hemoroidów i przydatna jest w zaburzeniach krążenia. Leszczynowe ziółka stosuje się też zewnętrznie. W tym celu trzeba namoczyć złożoną w kilku warstwach gazę, lub czyste płótno i przyłożyć taki kompres na odleżyny, obrzęki, oparzenia, czyraki.

Herbatka z leszczynowych "kotków" przydaje się wtedy, gdy chorobę trzeba wypocić, na przykład w przeziębieniach.

Chyba niewiele osób wie, że w niektórych krajach przerabiane są na pyszną chałwę. Tylko u nas najczęściej jadamy je w najprostszej postaci, czyli prosto z łupiny albo w czekoladzie.

  • /ciekawostki/zdrowie/403-zakochaj-si-w-morfeuszu
  • /ciekawostki/zdrowie/398-piguka-niepamici