KARGOWA CZEKOLADĄ SŁYNIE!

W zwiazku z kargowskim Świętem Czekolady (20 - 21 czerwca 2015), powstało wiele artykułów na ten temat. Ja jednak chciałbym zająć szkicem dziejów tego pogranicznego miasteczka, przedstawiając jego dawne życie gospodarcze z szerszym omówieniem niegdysiejszej fabryki czekolady, czym - jak należy domniemywać - czytelnicy „Gazety Miejscowej" zechcą się zainteresować. Uważam, że kargowskie święto będzie coraz bardziej dynamiczne i atrakcyjne, przyciągając do miasta coraz więcej gości i turystów. (...)

Z historii Kargowej

Kargowa jako wieś pojawiła się już we wczesnym średniowieczu. Jej prapolska ludność zajmowała się przede wszystkim rolnictwem, ale też w niniejszym zakresie prymitywnym rzemiosłem. Z czasem składała się z trzech segmentów osadniczych, wielokrotnie zmieniajac włascicieli.

Czytaj dalej

KARGOWA ZAPRASZA NA FESTIWAL!

5 czerwca w Kargowej startuje Polsko-Niemiecki Festiwal Filmu i Teatru Kozzi Gangsta Festival / Dworzec Teatralny. Miasto spodziewa się przyjazdu wielu turystów, bo wśród zaproszonych gości znalazły się prawdziwe gwiazdy teatru i kina. Do Kargowej przyjadą m.in. Artur Żmijewski, Jan Nowicki czy Andrzej Grabowski.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZOBACZYĆ SZCZEGÓŁY

RYNEK W KARGOWEJ WYGLĄDA JAK DAWNIEJ

OD PARU DNI RYNEK W KARGOWEJ zdobi nowa budowla. Może zaskakiwać, gdyż jest to świeżo otwarty market. Lecz bardzo nietypowy w wyglądzie. Inwestor bowiem zastosował się do życzeń władz samorządowych i postawił obiekt w ten sposób, że imituje północną pierzeję Rynku. Pisaliśmy o tym przy okazji wspomnień przedwojennych mieszkańców. Opowiadali, że już po wyzwoleniu w 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej spalili niemal całą pierzeję, kilka starych kamienic, w tym bank. Przez cały okres powojenny był w tym miejscu skwer. Gdy wreszcie pojawił się inwestror, zbudował sklep, ale w ten sposób, a jedna z jego ścian wygląda jak stojące obok siebie dawne kamienice. W miejsce drzwi i okien projektant wstawił wielkie zdjęcia spalonych ongiś budynków. Całosć sprawia dobre wrażenie, gdyż zrobiono też skwery i postawiono stylizowana latarnie. Będzie też stylizowany przystanek autobusowy.

(kurz)

Artykuł pochodzi z Gazety Lubuskiej (środa, 25 września 2013 r.)

Obejrzyj północną pierzeję w całej okazałości z kamery na żywo, umieszczonej na wieży ratusza.

KARGOWA - Historia odegrania MAZURKA DĄBROWSKIEGO w KARGOWEJ

 

14.11.1807 r. na ziemiach zachodnich w mieście granicznym w Kargowej pierwszy raz odegrano Mazurka Dąbrowskiego. Na mocy traktatów pokojowych, podpisanych 7 i 9 lipca 1807 r. w Tylży z ziem drugiego, trzeciego i części pierwszego zaboru pruskiego zostało utworzone Księstwo Warszawskie, a jego księciem został Król Saksonii Fryderyk August, wnuk króla Augusta III Sasa.

Czytaj dalej

KARGOWA - Zbigniewa Hołdysa refleksje

 

(...)

Jechałem do małego miejsca w Lubuskiem. Miasteczko Kargowa niedaleko Zielonej Góry było miejscem narodzin Maćka Kozłowskiego, aktora o jednej z najbardziej  rozpoznawalnych twarzy w polskim filmie. Niezliczone role typów spod ciemnej gwiazdy powodowały, że nawet ci, którzy nie kojarzyli go z nazwiska, uśmiechali się na widok jego facjaty. Maciek zmarł dwa lata temu zabity przez wątrobowego gangstera, wirusa żółtaczkowego typu C. Nigdy nie dowiedział się, jakim sposobem rzezimieszek trafił do jego krwiobiegu. Za życia Maciek pomagał ludziom na różne sposoby, także jako opiekun słynnej drużyny piłkarskiej bezdomnych. Miał też idee fixe: rokrocznie zapraszał do Warszawy grupę młodzieży z okolic swojego miejsca urodzenia. Przez dwa dni pokazywał im stolicę, oswajał młodych z prowincji z metropolią. Pokazywał, że nie jest straszna i podobnie jak w jego wypadku - do zdobycia przez każdego. Podczas takich wizyt sprawiał im niespodziankę w postaci spotkania z kimś znanym. Kilka lat temu padło na mnie. Tak łaknącej wiedzy młodzieży dawno nie widziałem. Kilkoro z nich przyjechało wkrótce do Warszawy, studiują, zdobywają miasto.

Czytaj dalej

KARGOWA - Na ratusz w Kargowej założono ogromną czapkę św. Mikołaja!

Mieszkańcy Kargowej jako jedyni w Polsce będą mogli pochwalić się niecodziennie przyozdobionym ratuszem. W piątek około południa, na jego wieży pojawiła się wielka czapka św. Mikołaja. Z pomponem!
 
O godzinie 12 rozpoczęła się akcja naciągania na wieżę ratusza w Kargowej wielkiej czapy św. Mikołaja. Akcję prowadzi agencja Lupus Art z Głogowa. Czapka będzie miała 37 m kwadratowych powierzchni, wysoka na 5m, a obwód u podstawy będzie liczył 8m.

Kargowa chce się w ten sposób wypromować, jako jedyne miasto w Polsce, które wymyśliło taką formę świętowania. Koszt tego wydarzenie nie jest duży. Uszycie i zamontowanie czapki, pochłonęło 4 tys. złotych.

Źródło: GAZETA LUBUSKA

KARGOWA w programie KAWA CZY HERBATA

 

W dniu 29 listopada 2011 r. o godz. 7.45 w programie "Kawa czy Herbata" w TVP 1 odbędzie się rozmowa z:

1. Agnieszką Kowalską – malarką i żoną Honorowego Obywatela Kargowej Maćka Kozłowskiego,
2. Zbigniewem Hołdysem – legendarnym liderem zespołu Perfekt,
3. Sebastianem Ciemnoczołowskim - burmistrzem Kargowej.

Spotkanie poświęcone będzie Maćkowi Kozłowskiemu i Gminie Kargowa, a w szczególności wszystkim wydarzeniom zadedykowanym naszemu Honorowemu Obywatelowi, które odbyły się w tym roku w Kargowej

ZAPRASZAM DO OGLĄDANIA!

KARGOWA WYGRAŁA W PLEBISCYCIE GAZETY LUBUSKIEJ "HIT LATA 2011"

 

Gorzowska Scena Letnia czy kargowskie Święto Czekolady? Ostatnie godziny były pojedynkiem tych właśnie imprez. Licznik SMS-ów zatrzymał się w niedzielę o 15.00.

Ostatecznie plebiscyt - także głosami gości mojej strony - wygrało I Polsko-Niemieckie Święto Czekolady w Kargowej! Uzbieraliśmy 808 głosów!

Drugie miejsce zajął Gorzowski Festiwal Teatrów Ogrodkowych, zdobywając 749 głosów;

Trzecie - Miedzynarodowy Festiwal Kina Autorskiego - 477 głosów!

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu kargowskiego Święta!