Poezja z Marhan (Australia)

KLIKNIJ!

"Witaj Marku, bardzo lubię Twoją oprawę moich wierszy, więc zrobilam książkę, możesz ją dołożyć na swojej stronce. Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko popularyzowaniu Twojego imienia. Pozdrawiam".

Proszę o cierpliwość, gdyż strony tej książeczki nie otwierają się szybko. M.

Jesienne pantum

Pantum składa się ze strof czterowersowych (strofy mogą być na rymach typu abab lub abba), a ponieważ każdy wers musi wystąpić dwa razy, z pewnością można już mówić o "formie procentującej" (rzecz nie bez znaczenia, kiedy honorarium nalicza się od wersu). Bardzo prosta reguła polega na tym, że druga i czwarta linijka każdej strofy powracają jako pierwsza i trzecia linijka strofy następnej.

W XVIII w. pantumem zainteresowali się twórcy francuscy (m.in. Victor Hugo i Charles Baudelaire). W Polsce przyswoili tę formę poeci okresu Młodej Polski (m.in Antoni Lange).

Wspomnienia z dzieciństwa

 

      Poezję kochałam od dziecka. Od momentu, kiedy mogłam zacząć czytać pierwsze wierszyki w ilustrowanych podręcznikach języka polskiego.

      Urodziłam się zaraz po wojnie. Czasy były ciężkie, rodzice nie posiadali własnej ziemi, gonili wiec do gospodarzy za kawałkiem chleba. Jako małe 3, 4 - letnie dziecko zamykana byłam na klucz z kotkiem. Tylko sąsiadka zza ściany czasem zawołała moje imię, a ja zakrzykiwałam co!

 

Czytaj dalej

  • 1
  • 2