Panna - charakterystyka ogólna

 

 

Każdy człowiek ma w młodych latach pstro w głowie, albowiem lekkomyślność, beztroska i niefrasobliwy humor, to przywileje młodości. Tak już jest na naszym świecie. Wyjątkiem od tej reguły są ludzie urodzeni w znaku Panny. Można by o nich powiedzieć, że za wcześnie dojrzeli. Już w młodości są pilni, ostrożni, staranni. Wszystko badają na zimno, po czym wygłaszają swe zdanie. Bardzo, bardzo rzadko dają się ponieść szaleństwom młodości. Jakkolwiek postąpią, zawsze uprzednio dokładnie się namyślą. Improwizacja to nie ich dziedzina. Wszystko musi być szczegółowo przemyślane i rozważone.

Ludzie z tego znaku bardzo lubią porządek. Gdy mężczyzna ze znaku Panny idzie spać to obuwie stoi przy łóżku na "baczność", a spodnie leżą starannie złożone na kant, choćby to była noc poślubna.

Panna lubi systematyczność, czystość, dokładność, punktualność, wszystko co proste, zrozumiałe, jasne, nieskomplikowane, uczciwe, sumienne, staranne. Dalej: symetrię, uznanie jej osoby, rozsądny kompromis. W ogóle Panna lubi wszystko co ma coś wspólnego ze zdrowym rozumem, rzeczowym, trzeźwym myśleniem, porządkiem społecznym. Także ceni porządek w mieszkaniu, w aktach, w szufladach, w garderobie.

Panna zachowuje umiar w jedzeniu. Często miewa zainteresowania dietetyczne. Większość jaroszów i zwolenników racjonalnego odżywiania się pochodzi z tego znaku. Tylko rzadkie wyjątki odbiegają od tego schematu gastronomicznego.

Panna stroni od wszystkiego co potężne, nieforemne, nieokreślone, niejasne, bezgraniczne, bez umiaru, chaotyczne, nieuchwytne, nieobliczalne, asymetryczne, nieprzewidziane, krańcowe, nieporządne, nieczyste, co nie ma podstaw, co zeszło na psy. Dalej: co opiera się na wyczuciu, na domysłach, co jest niepewne, wątpliwe. Nie lubi rozrzutności, lekkomyślności, życia nad stan.

Jest charakterystyczne, że Panna rzadko kiedy coś zgubi (co często zdarza się Rybom a nieraz i Wodnikowi). Zawsze wie gdzie coś leży, gdzie jest schowane. Choćby od roku znajdowało się w trzeciej szufladzie od góry po lewej stronie w małym pudełku za dużym pudełkiem.

Nieraz zdarza się, że mania porządku jest u Panny wręcz chorobliwa oraz uciążliwa dla otoczenia. Jeżeli mówi się o kimś, że jest niewolnikiem swego mieszkania, że od rana do nocy czyści, szoruje, pastuje, froteruje, odkurza i myje, to taka pani na pewno ma słońce w Pannie.

U mężczyzny przejawia się ta cecha trochę inaczej. Na listach prywatnych będzie notował datę ich odbioru, będzie w domu do wszystkiego się wtrącał i zawracał głowę żonie, bo on wie wszystko lepiej. To mędrkowanie spotyka się bardzo często u ludzi z tego znaku. W biurze będzie taki osobnik czepiał się spóźnialskich, interesował się błahostkami. Niestety Pannie brak nieraz szerszego horyzontu myślowego, bardziej "kosmicznego" punktu widzenia. Pociąga to za sobą brak obiektywności, pozwalającej odróżnić rzeczy ważne od mniej ważnych.

Charakterystyczne zamiłowanie do porządku przejawia się u osób z Panny także w dziedzinie intelektualnej. Skrzętnie magazynowane wiadomości są systematycznie poukładane w pamięciowych szufladach. Na zadawane pytania Panna zawsze odpowie logicznie, rozsądnie i jasno, a tok jej myśli już na przeciętnym poziomie umysłowym jest ścisły, obiektywny i rzeczowy. W licznych ważnych dziedzinach dzisiejszego życia spotyka się Pannę na odpowiedzialnych stanowiskach, rzadko kto bowiem dorówna jej precyzyjnemu myśleniu. W przeciwieństwie do Ryb, których myśli biegną drogą uczuciowo--intuicyjną i nieraz bywają nawet nieco chaotyczne i zamazane, w myśleniu Panny brak podłoża emocjonalnego.

Godłem znaku Panny powinien być "OBOWIĄZEK", pisany dużymi literami, bo w tym właśnie znaku rodzą się ludzie, których celem życia jest wierna służba. Główni księgowi, niezawodni kasjerzy, sumienni i obowiązkowi lekarze, pielęgniarki oddane swemu zawodowi, a także dozorcy, pilnujący cudzego mienia, pochodzą często ze znaku Panny.

Najlepsi uczniowie w szkołach mają prawie zawsze słońce w Pannie, a także liczni nauczyciele. Nawet gdy Panna nie jest pedagogiem, miewa w sobie coś z moralizującego belfra. Chętnie robi uwagi i krytykuje cudze postępowanie.

Na dobro Panny należy zaliczyć fakt, iż jest ona ostoją solidności i stałości. Można na niej polegać. Co jakiś czas należy wyrazić jej uznanie. To jest jej nie tylko potrzebne do życia, lecz także jej się należy. Jest dla niej koniecznym bodźcem do dalszej wytrwałej pracy. Nie chodzi tu o pochlebstwa, które tak chętnie i gładko łyka Lew. Panna jest po prostu głęboko przekonana o swej wartości (bardzo często ma słuszność) i zwyczajnie żąda uznania tego faktu przez otoczenie. Również w życiu prywatnym powinno się pamiętać o tym, kiedy się jest w przyjaźni z jakąś Panną.

Panna jest prawie zawsze rozsądna, często mądra. Nie ma dla niej górnej granicy, gdy chodzi o zajęcie pozycji w hierarchii naukowej lub społecznej, choć na szczeblach szczytowych widuje się ją rzadko. Natomiast nauka nowoczesna nie mogłaby się obyć bez ludzi ze znaku Panny. Ceni się ich szczególnie za dokładność, niezawodność, za analityczny sposób myślenia i za sumienny krytycyzm. Wśród laureatów Nobla za prace naukowe stoją przedstawiciele znaku Panny na pierwszym miejscu! Jest ich tu trzykrotnie więcej niż Koziorożców.

W krańcowym przeciwieństwie do Barana i Bliźniąt oraz Wodnika, znak Panny odznacza się charakterystycznym konserwatyzmem. Lecz cecha ta nie wynika z jakiegoś zacofania, uwielbiania tego co stare, ale z obawy przed nowym. Pannie trudno przystosować się do nowych, odmiennych warunków, obojętnie jakich. Ona to wyczuwa. Dlatego też niechętnie zmienia otoczenie, miejsce pracy, mieszkanie i w ogóle dotychczasową drogę życia.

Kariery efektowne, błyskotliwe, "rakietowe", nie wchodzą w ogóle w rachubę dla osób ze znaku Panny. Można powiedzieć, że awans Panny jest zawsze wynikiem uznania jej zasług, kwalifikacji, wykazania się niezbędnymi umiejętnościami. Natomiast Baran, a w nieco mniejszym stopniu również Lew i Łucznik, zaufanie ludzkie często zdobywają na kredyt, swym obiecującym zachowaniem i pewnością siebie.

Panna ma świetną pamięć. Może sobie przyswoić bez trudu wręcz nieprawdopodobną liczbę wiadomości. Potrafi magazynować wiedzę jak Byk wartości materialne. Lecz wszystko co Panna robi, musi mieć sens, logiczne uzasadnienie, musi być celowe i zgodne ze zdrowym rozsądkiem. W związku z tym dawno temu ludzie nauki orzekli, że znak Panny jest "spowinowacony" z planetą Merkury, podobnie jak znak Bliźniąt. Celem Panny nigdy nie będzie władza, panowanie nad ludźmi. Nawet już trochę eksponowane stanowisko jest dla Panny uciążliwe. Chętnie natomiast będzie stała za plecami władców, dyskretnie służąc im swą wiedzą, radą, doświadczeniem i umiejętnością trzeźwego, beznamiętnego myślenia. Wielu wybitnych przyrodników, fizyków, chemików i lekarzy ma słońce w znaku Panny.

Sposób rozumowania Panny jest jasny, bystry, logiczny, ale w pewnym stopniu ograniczony. Nie spodziewajmy się po niej śmiałych, odważnych decyzji i pociągnięć, karkołomnych spekulacji, światoburczych wystąpień, stawiania swoich szans na jedną kartę. Żaden wielki żołnierz nie miał słońca w Pannie! Na to Pannie brak odwagi życiowej, odpowiedniego rozmachu, szerokiego horyzontu oraz beztroski, w czym będzie na przykład celował Baran.

Panna jest specjalistką od prac delikatnych i precyzyjnych, od roboty koronkowej. Przy pewnej zwinności w palcach nadaje się na zegarmistrza albo pracownika obsługującego precyzyjne obrabiarki.

Oczywiście, żadna Panna, kiedy będzie chodziło o podjęcie ważnych decyzji, nie przyzna się do nurtujących ją wahań, niepokojów i rozterek. Będzie się zastanawiała, powątpiewając przy tym o celowości imprezy, jeśli dla jej zorganizowania będzie brakowało rozsądnych i rzeczowych podstaw. Takie jest dla Panny wszystko, czego ona nie rozumie, co jest dla niej niejasne i niepewne. Rzeczy i działania, które mają znaleźć uznanie Panny powinny być wyrozumowane, oparte na realnych podstawach.

Czego Panna nie lubi? - Gdy ją ktoś ma za durnia. Znając z reguły swoją wartość, uzna Panna takie traktowanie za szczyt bezczelności, za osobistą obrazę jej osoby (Skorpion by sobie kpił z cudzej opinii o nim). Człowiek, który tak postępuje, jest w oczach Panny załatwiony na zawsze.

Do wszystkiego co wielkie, potężne, gigantyczne Panna odnosi się z niechęcią, podejrzliwością i rezerwą. To ją przygniata i oszałamia. Świetnie natomiast będzie się czuła nad mikroskopem lub w sali operacyjnej, lecz do zdobywania Everestu trudno ją będzie namówić. Lew by się tam wybrał z przyjemnością, aby dumnym i władczym okiem spojrzeć na wszystko to, co się znajduje poniżej. Baran i Skorpion wspięliby się tam chętnie dla samego wyczynu. Łucznik też by się do nich przyłączył. Rak byłby pełen obaw. Bliźniak taką wycieczkę potraktowałby jako ciekawe urozmaicenie szarej, codziennej egzystencji, a Byk zrobiłby na tym interes.

Ludzie ze znaku Panny nie pragną rządzić ani panować. Nie lubią stanowisk wysokich, reprezentacyjnych i odpowiedzialnych. Bardziej natomiast odpowiadają im pozycje drugoplanowe, gdzie potrafią być niezbędni. Ich zadaniem jest służba. Na wyższym szczeblu hierarchii społecznej, kiedy mają wyższy poziom intelektualny, chętnie zaciągają się na służbę określonej idei, dla której ziszczenia się potrafią odmówić sobie wielu rzeczy. Mogą latami żyć skromnie, bez pretensji do losu o to, aby osiągnąć wyznaczony wcześniej cel.

Na stanowisku odpowiadającym jej poziomowi umysłowemu Panna czuje się pewna swego, chociaż tego nie będzie oczywiście na zewnątrz okazywać. Gdy się ją wytrąci z równowagi życia codziennego i zażąda nagle podjęcia poważnej, decydującej rezolucji, będzie szukała cudzego wsparcia moralnego, czując się niepewnie. Samotna jest trochę bezradna, brak jej instynktu życiowego. Niezbędne jest jej otoczenie, które w chwilach zwątpienia będzie ją dopingowało do podjęcia decyzji i doradzi w razie pojawienia się wątpliwości. Niepewność powstająca w jej umyśle spowodowana jest także nadmiarem krytycyzmu.

W przeciwieństwie do Lwa, który tak sprytnie potrafi rozdzielić pracę podwładnym, że dla niego pozostaną tylko czynności nadzorcze, Panna będzie starała się wykonać wszystko sama. Trochę w tym braku zaufania do cudzych kwalifikacji, trochę braku zdolności organizatorskich, a przede wszystkim nadmierna pilność i sumienność.

Panna należy do tzw. znaków intelektualnych. Nie stawia ona więc -- podobnie jak i Bliźniak -- zagadnień seksualnych na miejscu naczelnym. Starych kawalerów spotyka się najczęściej wśród mężczyzn z tego znaku.

Z dziećmi ze znaku Panny nie ma kłopotów. Są pilne i pracowite. Tu rodzą się również "kujony" i "kowale", "pierwsi" i "zaufani" uczniowie, chluby klasy i duma nauczycieli. Dzieci te nie zawsze potrafią zdobyć się na koleżeńskie współżycie z rówieśnikami. Z tego powodu czasem bywają nielubiane wśród kolegów i koleżanek.

W domu chętnie pomagają matce, chociaż zazwyczaj całe popołudnie siedzą nad książkami ucząc się pilnie. Dzieci te są zadziwiająco oszczędne i gospodarne. Kiedy zaczną dorastać, bywają nieraz przemądrzałe.

Nie pozwalajmy dzieciom ze znaku Panny przebywać zbyt wiele w mieszkaniu. Zabierajmy je na przechadzki, namawiajmy aby zajęły się sportem i więcej przebywały na świeżym powietrzu.

Dziewczęta ze znaku Panny nadają się wspaniale na wychowawczynie. Chłodne, rozważne i opanowane, nigdy nie dadzą się ponieść nerwom, ulec wybuchowi złości, nigdy nie zdarza im się popełnić błędów wychowawczych. Także należy zaznaczyć, iż dziewczęta z Panny i z Koziorożca mają w sobie najmniej kokieterii ze wszystkich dwunastu znaków.

W porównaniu z niektórymi znakami zodiaku, Panna ma skłonności do życia seksualnego raczej umiarkowane. W sprawach matrymonialnych często cechuje ją brak odwagi, zdecydowania, śmiałości. Jeżeli więc kandydat na partnera nie weźmie się energicznie do rzeczy, obojętnie czy to będzie mężczyzna lub kobieta, z małżeństwa mogą być nici. Dopiero po trzydziestce impulsy erotyczne w tym znaku się wzmagają, lecz nie oznacza to, aby trzeźwość i rozsądek przestały dominować.

Panna to wzorowy partner w małżeństwie. Spokojna, zrównoważona, nigdy nie wpada w histerię. Wierny, uczciwy towarzysz. Ale nie należy się po niej spodziewać szałów miłosnych, zatracenia się w namiętności lub broń Boże jakichś głupstw, do których zdolni są zakochani z niektórych innych znaków, na przykład ze Skorpiona.

Żony ze znaku Panny to często nieszczęśliwe istoty. Od rana do nocy "muszą" ciężko pracować, dbając o porządek w domu. Wyraz "muszą" dajemy w cudzysłowiu, gdyż z tym musem na dwoje babka wróżyła. Nikt tych pań do niczego specjalnie nie zmusza... Z manią robienia porządków, jak i z występującą często pewną oschłością, należy się pogodzić, bo pani Panna ma wiele innych zalet, może niezbyt błyskotliwych, ale cennych. Potrafi mężowi służyć dobrą radą, dbać o to, by nikt z domowników nie wydawał niepotrzebnie pieniędzy, jest bezpretensjonalna, nigdy nie robi scen małżeńskich, potrafi się ubrać ładnie i tanio, a kiedy w domu ktoś za- choruje mama Panna będzie świetną pielęgniarką, bez obawy zarażenia się, przed czym drżą ze strachu panie z Byka i z Lwa.

Pracowitość żony - Panny jest nadzwyczajna. Będzie się zamęczała, nie chwaląc się, nie wymagając współczucia, nie skarżąc się. Dla urozmaicenia będzie prowadziła skrupulatną kuchenno-domową rachunkowość.

Baran nie namyślając się rozetnie węzeł gordyjski jednym cięciem. Byk sprzeda go zbieraczowi osobliwości: Rakowi. Bliźnięta będą szeroko dyskutowały nad tym, jakby go można było rozwiązać. Rak będzie się z daleka nieufnie przyglądał. Lew zleci rozwiązanie węzła podwładnym i przestanie się tym interesować. Panna zaś cierpliwie i starannie węzeł rozsupła.

U Panny występują nieraz kompleksy seksualne, z którymi miewa kłopoty. Powodem zazwyczaj są jakieś stłumione pragnienia, które ona chciałaby zignorować.

Tak kobiety jak i mężczyźni ze znaku Panny miewają w sobie czasami coś ze starej panny, choćby śmieszną nieraz pedanterię, przesadne zamiłowanie do porządku. Także robienie zgryźliwych, kostycznych uwag, to ich cecha.

Dziewczęta z tego znaku są często ładne, ale ich uroda jest jakby zimna. Może jest to określenie niezupełnie właściwe. W każdym razie jest w nich coś trzeźwego, zbyt rozsądnego, krytycznego. Czasem ma się wrażenie, że wieje od nich pustka i chłód. Celowość w ich postępowaniu, rozważna kalkulacja, często peszą, mrożą i odstraszają adoratorów o usposobieniu bardziej romantycznym.

Jest chyba zrozumiałe, że ludzie z tego znaku nie są przez wszystkich lubiani. Może dlatego, że nie potrafią być wylewni, że nie ponosi ich temperament ani inne namiętności, że są opanowani i pełni rezerwy. Nie można się przy nich "ogrzać", chociaż nieraz spotyka się i tu wyjątki.

U Panny widzimy także jakby pewną nieśmiałość życiową. Ludzie tłumaczą to sobie nieraz jako nieszczerość. Tymczasem wynika ona z zupełnego braku władczych cech, braku zamiaru imponowania komuś lub braku chęci sugestywnego oddziaływania na otoczenie.

Panna jest nastawiona do życia raczej pesymistycznie i negatywnie. Prawie do wszystkiego w życiu odnosi się z powątpiewaniem i z niedowierzaniem. Może ma i przez taki sposób bycia mniej rozczarowań?...

Panna jest oszczędna, a często i trochę kutwa. Nigdy nie robi długów. Do spekulacji nie nadaje się, bo jest strachliwa. Lubi odkładać grosz do grosza, nawet z drobnych oszczędności potrafi uciułać dużo. Dla większych interesów brak Pannie odwagi. Mężom ze znaku Panny na ogół trudno dogodzić. Zawsze będzie im się zdawało, że wszystko wiedzą lepiej, że są oszczędniejsi, gospodarniejsi i mniej wymagający niż ich żony. Ich roztropność i praktyczne podejście do życia są dla kobiety bardziej uczuciowej wręcz irytujące. Można przypuszczać, że człowiek, który wymyślił planowanie na pewno miał słońce w znaku Panny.

Kiedy w domu coś się zepsuje, można być pewnym, że mąż Panna bez niczyjej pomocy naprawi uszkodzenie. Umoralniające kazania do niesfornych dzieci najlepiej wygłasza ojciec z tego znaku. Panna jako mąż bardzo lubi, gdy żona zasięga jego opinii i rady. Tę przyjemność można mu zrobić łatwo. Męża Pannę trudno owinąć sobie dookoła palca, ale można na nim polegać.

Jakiś stary człowiek umierając powiedział: żałuję wszystkich głupstw, których w młodości nie popełniłem. Prawdopodobnie miał on słońce w znaku Panny.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;

Kto z kim na ślubny kobierzec?

 

 

U Panny intelekt dominuje nad uczuciem. Panna to umysł bystry, krytyczny, analityczny. Ona opanowana, chłodna. Czysta, zadbana, porządnicka. Wierna. Dba o rodzinę. Panowie obowiązkowi, chłodni, rozsądni. Do zdobywców im daleko, lecz i tu spotyka się wyjątki. Cenią sobie życie spokojne, uregulowane, bez niespodzianek. Oboje nieco małostkowi. W starszym wieku często skłonni do ględzenia. Czasem malkontenci. Grzeczność, oszczędność, brak romantyzmu. Afery miłosne rzadkie. Trzeźwość poglądów. Panie chętnie pomagają mężom. Ludzie bez iluzji. Panie miewają nadmiar zalet.

Co grozi Pannie? Przy wyborze partnera może przesadzić w chłodnej kalkulacji i to zimnym rozumowaniu.


PAN PANNA I PANNA BARAN

Pełna dynamiki i rozmachu życiowego panna Baran w małżeństwie z panem Panną chyba nie wyjdzie na swoje. Panna Baran żyje pełnią życia. Mąż z Panny woli raczej zajęcia intelektualne, a wymagania partnerki uważa za trochę przesadzone. Oczywiście mąż z niego wierny, niestety pani Baran tę wierność potraktuje jako cnotę bierną. A to za mało. W harmonijnym współżyciu obojga będą przeszkadzały cechy charakterologiczne znaków. Pani Baran ceni aktywność i ruch. Zawsze tkwi w niej duch przywódcy. Mąż z Panny to ambitny, skrupulatny i staranny wykonawca. Cechy te może w pewnym sensie się. uzupełniają, lecz niewiele. Można się natomiast spodziewać, że małostkowość męża z Panny będzie pani Baran działała na nerwy i na odwrót. Lekka ręka pani Baran będzie dla męża z Panny źródłem irytacji. Profesor Jung przyznaje tej parze 3 punkty na pięć możliwych.

PAN PANNA I PANNA BYK

W tym wypadku istnieją przesłanki dla szczęśliwego małżeństwa. Pani Byk będzie ceniła w mężu pracowitość, oszczędność i zrównoważenie duchowe. Brak wybujałego temperamentu u partnera ze znaku Panny pozwala zazdrosnej żonie ze znaku Byka spać spokojnie. Sprzeczki w rodzinie mogą wystąpić z powodu uporu pani Byk lub mędrkowania męża ze znaku Panny, ale nigdy nie będą to awantury, no, co najwyżej gorętsze dysputy. Oboje cenią sobie bardzo przyjemne zacisze domowe i lubią dzieci. Do poważniejszych nieporozumień mogłoby dojść tylko w wypadkach wyjątkowych. Dosyć sceptycznie i ostrożnie nastawiony profesor Jung przyznaje tej parze aż 5 punktów.

PAN PANNA I PANNA BLIŹNIAK

Kontakty umysłowe między obojgiem są łatwe i mogą być interesujące. Problemy seksualne, tak u niej (z wyjątkami), jak i u niego nie dominują. Pewien brak stałości, lekkomyślność i chwiejność Bliźniaczki napotykają u pana z Panny na brak zrozumienia. Analitycznym cechom umysłu Panny przeciwstawia Bliźniaczka wszechstronność, ciekawość i powierzchowność. Bystrość obserwacji istnieje u obojga, ale dowcip i ostry język Bliźniaczki działają na Pannę zazwyczaj drażniąco. Niestety, błyskotliwą partnerkę Panna nie zawsze potrafi docenić. Nie rozumie także, że kocha ona zmiany i urozmaicenie. Jednostajność działa na nią paraliżująco. Zabija ją. Wzajemny dobór nieszczególny. Profesor Jung daje im 1 punkt.

PAN PANNA I PANNA RAK

Stosunki między panem ze znaku Panny a panią ze znaku Raka mogą kształtować się całkiem pomyślnie. Niestety, nie ma tu mowy o jakichś erotycznych ekstrawagancjach, jako że zapotrzebowanie obojga nie jest rewelacyjne. Oboje jednak kochają dom, lubią i cenią sobie zgodne życie rodzinne. Nieporozumienia między nimi spotyka się rzadko, na skutek ustępliwości pani Rak. Trochę dokuczliwy dla pani Rak może być zwyczaj mędrkowania męża, jego krytykanctwo, choć jeżeli chodzi o prowadzenie domu i dbałość o rodzinę, rzeczywiście trudno pani Rak coś zarzucić. 5 punktów od profesora Junga.

PAN PANNA I PANNA LEW

Panna z Lwa to kobieta pełna temperamentu i ognia. Kocha i uznaje tylko pełnię życia. Czy udałoby się jej w mężu z Panny wzbudzić odpowiedni jej rozmach życiowy? Wszak Panna idzie przez życie na znacznie wolniejszych obrotach. Oczywiście, partner z Panny to dość solidny, wierny, staranny i pracowity człowiek. Można na nim polegać. Może ich ze sobą łączyć miłość do dzieci. Jedno by drugiemu może nawet imponowało, lecz skrajna odmienność temperamentów może się odbić niekorzystnie na trwałości związku. 3 punkty od profesora Junga.

PAN I PANNA PANNA

Oczywiście oboje mogą być ludźmi wartościowymi, lecz nie dla siebie. Co ich może łączyć? Analityczny, chłodny, logiczny i beznamiętny sposób myślenia. A co ich dzieli? Słaby seksualizm. Krytykanctwo, brak wyrozumienia dla błędów i wad partnera(ki). Oboje wiedzą wszystko najlepiej. Poza tym Panna plus Panna to będzie para nudnawa. Nawet dla siebie. Od profesora Junga 1 punkt.

PAN PANNA I PANNA WAGA

Panna Waga to czuła, delikatna i kochliwa partnerka i dlatego chyba nie znajdzie właściwego oddźwięku w nieco chłodnym towarzyszu ze znaku Panny. Zmienność nastrojów Wagi jest dla Panny niezrozumiała i irytująca. W początkach znajomości co prawda, młodzi dużo sobie wybaczają, ale na dłuższą metę jest między nimi za mało stycznych, aby się im udało utrzymać wzajemną i trwałą harmonię. Profesor Jung przyznaje im 2 punkty.

PAN PANNA I PANNA SKORPION

Pani Skorpion bystra, cięta i nie znosząca sprzeciwu, czuje się wręcz powołana do sprawowania rządów w małżeństwie, w rodzinie i w ogóle. Pełna temperamentu, uczuciowo podchodzi do wszelkich problemów życiowych. Mąż z Panny także wie, że tylko on nadaje się do rządzenia w rodzinie. Jego skłonność do krytykanctwa może panią Skorpion nieraz wyprowadzić z równowagi. Tak on, jak i ona, to typy myślące. Mają dar obserwacji. Jego cechuje analityczny sposób myślenia, ona zaś ma wrodzoną bystrość. Ale czy są to cechy wystarczające dla szczęścia rodzinnego? On jest co prawda jej wierny i nie daje powodów do zazdrości. Dzieli ich jednak odrębny seksualizm. Kto jest innego zdania, nie miał chyba do czynienia z namiętną i gorącą dziewczyną ze znaku Skorpiona, której tylko niektóry partner może sprostać. Harmonia trwała może wystąpić tu tylko w wypadkach wyjątkowych.

PAN PANNA I PANNA STRZELEC

Chłodny, zrównoważony i powściągliwy partner ze znaku Panny oraz żywa, ruchliwa, rozmowna Łuczniczka, rzadko siebie rozumieją. Poza tym Panna, chętnie narzucająca partnerce swą wolę, u Łuczniczki napotyka na energiczny sprzeciw. Towarzyskość Strzelca bywa często przez Pannę interpretowana niewłaściwie. Ciekawe, że kombinację Panny ze Strzelcem spotyka się bardzo rzadko. Może to jakiś instynkt podpowiada ludziom, że ten związek nie byłby właściwy? Pannie wydaje się często, że pannie Strzelec jakby brakuje kobiecości, iż jest może zbyt samodzielna. Jej znowu zdaje się, iż partner z Panny jest nudnawy i męczący, że jest nastawiony zbyt krytycznie, samowolnie i despotycznie. Przy tym doborze zalecana jest rozwaga. Profesor. Jung daje tej parze tylko 1 punkt.

PAN PANNA I PANNA KOZIOROŻEC

Pani Koziorożec na ogól dość trudno znaleźć odpowiedniego partnera, lecz kandydat ze znaku Panny będzie dla niej towarzyszem właściwym. Oboje miewają nieraz kompleksy. Wzajemny dobór i wzajemne zbliżenie są raczej wyrachowane, niż spowodowane uczuciami spontanicznymi. Możliwe, że podobieństwo poglądów ciągnie ich ku sobie. Ostrożność w doborze partnera(ki). W ubiorze oboje staranni, często konserwatywni. Nie dają się ponieść fantazji, marzeniom. Stoją na ziemi pewną nogą. Oboje cechuje oszczędność, ją może nawet więcej niż jego, praktyczni i oględni w sprawach finansowych. Problemy seksualne nie stoją u nich na pierwszym miejscu. Ważne u obojga są natomiast więzy duchowe i wzajemne zrozumienie. Profesor Jung, na ogól dość ostrożny w swych klasyfikacjach, daje tej parze aż 5 punktów.

PAN PANNA I PANNA WODNIK

W stosunkach z Panną Wodniczkę często razi u partnera nadmierna trzeźwość i materializm. Jej błyskotliwy i bystry umysł natychmiast przejrzy co jest wart chłopiec, ubiegający się o jej rękę. Lecz uwaga: do 30 roku życia Wodniczki bywają lekkomyślne, łatwowierne i często wybierają partnera życiowego bez zastanowienia. Chłopcy ze znaku Panny zazwyczaj są inteligentni, ba, nawet mądrzy, ale dla Wodniczki z pewnych względów zbyt mało atrakcyjni. Tu należy podkreślić, że Wodniczka mierzy ewentualnych partnerów życiowych inną miarą, niż jej siostry z pozostałych znaków zodiaku. Atrakcyjność seksualna między Panną a Wodniczka raczej słaba. Częściej tutaj można się spodziewać harmonii w pracy zawodowej, niż w małżeństwie. Partner ze znaku Panny będzie miał niewiele zrozumienia dla oryginalnej i atrakcyjnej Wodniczki. Profesor Jung daje im tylko 2 punkty.

PAN PANNA I PANNA RYBA

Między obojgiem mała atrakcyjność seksualna. Trzeźwe i chłodne podejście Panny do wszelkich zagadnień życiowych stoi w skrajnym przeciwieństwie do romantycznej, uczuciowej i marzycielskiej Rybki. Nie pomoże tu nawet jej zgodność i ustępliwość. Panna jest dokładna, małostkowa, pedantyczna. To co robi jest wyrozumowane i logiczne. Rybka zaś kieruje się intuicją i wyczuciem. Nie myli się prawie nigdy. Napotyka więc u Panny na całkowity brak zrozumienia, ba, nawet na lekceważenie dla swych "nierealnych" cech. Na dłuższą metę współżycie tej pary zapowiada się dość harmonijnie, tym bardziej, że wymagania seksualne między obojgiem są mniej więcej wyrównane z powodu przeciwstawnego położenia znaków Panny i Ryb. Chyba dlatego profesor Jung przyznaje tej parze aż 4 punkty.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;

Jacy są nasi partnerzy?

 

 

ŻONA ZE ZNAKU PANNY

Panie ze znaku Panny organizują sobie same swe szczęście małżeńskie. Lecz nim do tego dojdzie, "pacjent" bywa badany, prześwietlany, sprawdzany prawie że elektronicznie, lecz w każdym razie dokładnie, na zimno. Przed ostateczną decyzją Panna przeprowadza kalkulację, porównania, analizy, aż w końcu biedny kandydat stoi odarty z piórek, przebadany i sprawdzony. Oczywiście, po takim egzaminie Pannę nie mogą spotkać żadne niespodzianki. Jednak z tego co pozostało nie starczy już na jakąś szaleńczą miłość, miłosny żar czy zapomnienie się ze strony partnerki. Jej szczęście miłosne można porównać do samochodu, który ma jechać do przodu przy włączonych hamulcach.

Za to w innych dziedzinach Panna ma liczne zalety. Należą do nich: skromność, pracowitość, oszczędność. Można na Pannie zawsze polegać, można jej też zaufać. Jest zrównoważona bowiem i opanowana.

Jasne, że wszystkie Panny zaprzeczą temu co o nich napisałem. Nastolatki z tego znaku wręcz pokpiwają sobie z problemów miłości. Panna trzeźwa, opanowana, nieraz przeciąga strunę, nie mogąc się zdecydować na wybór. Nieraz wśród nich spotyka się typy o zahamowaniach.

Żony ze znaku Panny to często nieszczęśliwe istoty. Od rana do nocy "muszą" ciężko pracować, dbając o porządek w domu. Wyraz "muszą" dajemy w cudzysłowiu, gdyż z tym musem na dwoje babka wróżyła. Nikt tych pań do niczego specjalnie nie zmusza. Z manią robienia porządków, jak i z występującą często pewną oschłością, należy się pogodzić, bo pani Panna ma wiele innych zalet, może niezbyt błyskotliwych, lecz cennych. Potrafi mężowi służyć dobrą radą, dbać o to, by nikt z domowników nie wydawał niepotrzebnie pieniędzy, jest bezpretensjonalna, nigdy nie robi scen małżeńskich, potrafi się ubrać ładnie i tanio, a kiedy w domu ktoś zachoruje, mama Panna będzie świetną pielęgniarką, bez obawy zarażenia się, o co drżą ze strachu panie z Byka i z Lwa. Pracowitość żony-Panny jest nadzwyczajna. Będzie się zamęczała, nie chwaląc się, nie wymagając współczucia, nie skarżąc się. Dla urozmaicenia będzie może prowadziła skrupulatną, kuchenno-domową rachunkowość.

W związku małżeńskim, w którym uczestniczy pani Panna, jeżeli dochodzi do rozwodu, to nigdy z jej inicjatywy, a partnera. Przyczyną zazwyczaj bywa nadmiar zalet małżonki.

Z Panną dobrze harmonizuje znak BYKA. Oboje patrzą na świat przez to samo okienko: gospodarni, oszczędni, charaktery zgodne. Oboje lubią rozmawiać o finansach i interesach. Utrata pieniędzy boli Byka więcej, niż atak kamicy żółciowej. Do zdrady małżeńskiej taki maż skłonności nie miewa. A nuż wynikłyby z tego jakieś wydatki? - zastanawia się pan Byk. Panna, na wskroś realistka, cieszy serce Byka. Wspierają się nawzajem w .swych poglądach, cenią sobie także swe tendencje domatorskie.

O KOZIOROŻCU można powiedzieć mniej więcej to samo. I ten znak harmonizuje z Panną, chociaż oboje partnerzy miewają czasem pewne opory w sferze erotycznej. Pani Panna i jej małżonek - pan z Koziorożca - cenią nawzajem w partnerze cechy, które ktoś bardziej lekkomyślny traktowałby jako cnoty negatywne. Trzeźwość poglądów na wszystko, co innych doprowadziło do rozpaczy, cenione jest tu najbardziej. Chłodna kalkulacja i myślenie głową, a nie sercem, to cechy bezsprzecznie pożyteczne, lecz czy także przyjemne? - Wszystko jest względne, proszę Państwa, ale Pannie i Koziorożcowi jest z tym wygodnie i dobrze. W małżeństwie tym nie ma szaleństw, lecz i mało jest rozczarowań i zawodów. Także z Rakiem tworzy Panna związek harmonijny.

MĄŻ ZE ZNAKU PANNY

Już na wstępie należy zaznaczyć, że panie o usposobieniu romantycznym nie napotkają u panów ze znaku Panny na właściwy grunt. Pannie brak bowiem odpowiedniej anteny do recepcji podobnych uczuć. Nie jest to typ, który by swej lubej grał na mandolinie i śpiewał ballady.

Seks-bomba uperfumowana za uszami i biegająca po mieszkaniu w majtkach oraz z różą w zębach, wywołałaby u pana z Panny konsternację. Raczej chętnie natomiast zgodziłby się na rolę mydła lub szczotki w jej ręce, bo Panna szuka nie kochanki, a żony! We współżyciu mąż ze znaku Panny jest trochę trudny, chyba z powodu nadmiaru zalet. W porównaniu z innymi znakami, panowie z Panny mają w swym życiu stosunkowo niewiele miłostek. W ich małżeństwie więcej niż dwoje dzieci to wyjątek. Większość starych kawalerów niestety ma słońce w tym znaku zodiaku.

Dziewczyna, którą chłopiec ze znaku Panny wybrał za żonę, może być pewna jego wierności - oczywiście na zasadzie wzajemności. Ze strony partnera nie będą ją czekały żadne przykre niespodzianki, lecz inne chyba też nie, bo Panna ma za mało fantazji i życiowego rozmachu... Chłopiec z Panny, trzeźwy, o chłodnej głowie, na wszystko patrzy okiem krytyka, bez afektu. Na męża nadaje się on tylko dla kobiet o podobnym usposobieniu. Okazywanie mu uczuć gorących, miłego nieraz braku rozsądku, spowodowanego namiętnością, najczęściej będzie trafiało w próżnię. Warto także wiedzieć, że Panna nienawidzi głupoty tak samo jak brudu. Nie jest wskazane wytykanie Pannie błędów. Mąż zna je przecież najlepiej sam, a krytyki swojej osoby nie lubi bardzo, chociaż sam często bywa strasznym zrzędą.

Mężom ze znaku Panny na ogół trudno dogodzić. Zawsze będzie im się zdawało, że wszystko wiedzą lepiej, że są oszczędniejsi, gospodarniejsi i mniej wymagający, niż ich żony. Ich roztropność i praktyczne podejście do życia są dla kobiety uczuciowej wręcz irytujące.

Można przypuszczać, że człowiek, który wymyślił planowanie, na pewno miał słońce w znaku Panny.

Kiedy w domu coś się zepsuje, można być pewnym, że mąż Panna bez niczyjej pomocy naprawi uszkodzenie. Umoralniające kazania dla niesfornych dzieci wygłasza najlepiej ojciec z tego znaku. Panna jako mąż bardzo lubi, kiedy żona zasięga jego rady i opinii. Tę przyjemność można mu zrobić łatwo. Męża Pannę trudno owinąć sobie dookoła palca, lecz można na nim polegać.

Jeżeli któraś żona Panny chciałaby narzekać na męża, niech sobie uprzytomni, że on ciężko pracuje na utrzymanie rodziny i nie narzeka. Stara się usilnie, aby swoim bliskim zapewnić dostatek i aby dobrze wychować dzieci.

Panna należy do znaków bardzo ofiarnych, mało egoistycznych. Chętnie poświęca się dla rodziny, nie żądając niczego w zamian.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;


 

Czy znasz swoje dziecko?

 

 

Dzieckiem ze znaku Panny rodzice początkowo nie są zachwyceni. Jak mówi przysłowie: "swe gęsi za łabędzie uważać każdy rad". A tu jakaś przeciętność i szarzyzna przyszła na świat. Lecz odczekajmy nieco... Ta przeciętność jest tylko pozorna. Panna bowiem to taki typ, który wcześnie stara sobie dobrze pościelić, aby się później móc dobrze wyspać.

Podświadomym hasłem działania u Panny jest: nie podpadać, nie rzucać się w oczy. Młoda Panna to bystry obserwator, więcej też widzi i słyszy, niż rodzice sami przypuszczają. W zazwyczaj ładnej główce Panna chłodno snuje swe plany życiowe. Może nie są one światoburcze, bez fantazji i polotu, lecz rozsądne, leżące w granicach aktualnie istniejących możliwości. Panna to nie przyszła kometa, błyszcząca na nieboskłonie, a oszczędnie paląca się lampka. I czegóżby tu chcieć więcej? Przecież niektórych ojców kariera dziecka doprowadziła już do ruiny finansowej. Mając dziecko ze znaku Panny, rodzice mogą spać spokojnie. Nic podobnego bowiem im nie grozi.

Bardzo wielu znanych uczonych ma słońce w znaku Panny. Znak ten dominuje też wśród laureatów nagrody Nobla.

Z dziećmi ze znaku Panny nie ma kłopotów. Są pilne i pracowite. Tu rodzą się również kujony i "kowale", "pierwsi i "zaufani" uczniowie, chluby klasy i duma nauczycieli. Dzieci te nie zawsze potrafią zdobyć się na koleżeńskie współżycie z rówieśnikami. Z tego powodu bywają czasem nie lubiane wśród kolegów i koleżanek. W domu chętnie pomagają matce, chociaż zazwyczaj siedzą całe popołudnie nad książkami, ucząc się pilnie. Dzieci te są zadziwiająco oszczędne i gospodarne. Kiedy zaczną dorastać, bywają nieraz przemądrzałe.

Nie pozwalajmy dzieciom ze znaku Panny przebywać zbyt wiele w mieszkaniu. .Zabierajmy je na przechadzki, namawiajmy je, aby zajmowały się także sportem i przebywały więcej na świeżym powietrzu.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;

Jaki dyrektor i podwładny?

 

 

Ludzie ze znaku Panny nie są urodzonymi dyrektorami. Oczywiście i w tym znaku spotyka się typy, dające sobie radę na wysokich stanowiskach, lecz wypadki to rzadkie i uchwytne tylko indywidualnie. Jakieś mniejsze przedsiębiorstwo, gdzie pracuje tylko kilkanaście osób, zespół naukowy, owszem, lecz czołowe stanowiska w dużych zakładach, to nie dla Panny. Brak jej zresztą cech typowych dla dowódców. Pannę natomiast często widuje się na stanowiskach zastępców lub specjalistów. Kosztem rozmachu i szerokiego horyzontu, jest Panna bardzo staranna, dokładna, drobiazgowa i obowiązkowa. Kto chce żyć w zgodzie z takim kierownikiem, powinien być w biurze uprzejmy, grzeczny, starannie ubrany. Konieczna jest punktualność, dokładność. Porządek musi być wszędzie, a więc na biurku, w szufladach, szafach i segregatorach. Panna zwraca uwagę na starannie pisane listy.

Panna bywa zrzędliwa. Przywiązuje nadmierną wagę do drobnostek, nieraz do rzeczy nieważnych. Dla afer miłosnych swych podwładnych rzadko kiedy miewa zrozumienie. Ale bywa wrażliwa na cudze nieszczęścia. Od pracowników Panna oczekuje pomysłowości, nowych idei, chociaż nadmiar rozmachu i nowatorstwa ją razi.

Sposób rozumowania Panny jest jasny, bystry, logiczny, jednak w pewnym sensie ograniczony. Nie spodziewajmy się po niej śmiałych, odważnych decyzji i pociągnięć karkołomnych spekulacji, światoburczych wystąpień, stawiania szans na jedną kartę. Żaden wielki żołnierz nie miał słońca w Pannie! Na to Pannie brak odwagi życiowej, odpowiedniego rozmachu, szerokiego horyzontu oraz beztroski, w czym na przykład będzie celował Baran.

Denerwujące jest nieraz krytykanctwo szefa spod znaku Panny. Wskazane jest pomijać tę sprawę milczeniem. Rezerwa i pewien chłód bijący od Panny wynika z pewnej nieśmiałości w stosunku do ludzi. Panna nisko ceni sobie reprezentację, okazałe wystąpienia. Jej dewiza to skromność i praca. Nie jest wskazane demonstrować dyrektorowi z Panny swe wdzięki, występując w prowokacyjnych kieckach.

W ogóle zaś Panna jako kierownik jest sprawiedliwa. Nie daje się ponosić kaprysom, sympatiom, humorom. Przestrzegając tego co powiedziałem, nie jest trudno żyć z takim szefem w zgodzie.

Jeżeli dyrektor ma wśród pracowników kogoś ze znaku Panny, jest wskazane, aby go sobie powoli przysposobił na swego asystenta, pomocnika lub zastępcę (nie następcę). Panna to pracownik o licznych zaletach i ona o tym wie i się ceni. I choć Panna nie lubi nowych posad, niedoceniana lub nie-dopłacona, szybko zmienia przedsiębiorstwo. Panna to najlepsza prawa ręka dyrektora. Wierna, inteligentna, bystra, uczciwa, niesłychanie skrupulatna i ... bez ambicji kierowniczych.

Nigdy nie będzie starała się wygryźć przełożonego z wyższego stanowiska. Wysokie i ważne tytuły Pannie (jak i Skorpionowi) w ogóle nie imponują. Nie odstraszą jej od delikatnego wytknięcia dyrektorowi jego błędów. Czyż to nie wspaniały pracownik? Panna jest także specjalistką od prac delikatnych i precyzyjnych, od roboty koronkowej. Przy pewnej zwinności w palcach nadaje się na zegarmistrza lub na pracownika zatrudnionego przy precyzyjnych obrabiarkach.

Panna pracuje szybko i sprawnie. Nie potrzeba jej pilnować. Jej sumienność jest niezawodna. Zakres czynności, do których Panna nadaje się, jest bardzo szeroki. Panna jest wszędzie tam, gdzie wymagana jest solidna robota, której nie można zastąpić błyskotliwą gadaniną, wydawaniem dyspozycji, organizacją lub komenderowaniem.

Panna nie lubi, kiedy ja krytykują. Na ogół sama spostrzega swój błąd. Wystarczy co najwyżej delikatne napomknięcie, bo Pannę łatwo dotknąć.

Panna stojąca za plecami dyrektora jako jego prawa ręka, będzie jego wspaniałym doradcą. Jej chłód, beznamiętny i krytyczny sposób myślenia oraz postępowania, bezstronność, pomogą kierownikowi uniknąć niejednego kłopotu, powstrzymać się od niejednej pochopnej decyzji. Na stanowisku zastępcy będzie Panna miała wkrótce organizację firmy w małym palcu i to bez efekciarstwa, krasomówczych występów i bez reklamy dla swej własnej osoby.

Dziewczęta z tego znaku bywają w pracy cenione wszędzie tam, gdzie wymagana jest precyzja, poczucie odpowiedzialności, staranność, dokładność. Wiele panien z tego znaku jest z powodzeniem zatrudnianych w księgowości. Panna myśli szybko, lecz postępuje ostrożnie. To chyba jest główna cecha jej charakteru.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;