Skorpion - charakterystyka ogólna

 

 

Skorpion to wojownik. Życie jest dla niego polem bitwy. Baran też kocha walkę. Nie bez powodu oba znaki są "spowinowacone" z planetą Mars. Barana cechuje aktywna agresywność, Skorpion natomiast się broni, gdy czuje się zaatakowany. W konsekwencji u obu wychodzi prawie na to samo, lecz motywy są inne. Przeciwnikiem Skorpiona jest każdy, kto mu stanie na drodze, a nawet kto zdaje się stawać. Wówczas Skorpion rzuca się na przeciwnika i pokonuje go. Po jego trupie dąży do następnej walki. Zdaje się, że zwrot "iść po trupach" -- który oczywiście należy traktować jako przenośnię - powstał trochę z winy Skorpiona.

Nikt tak nie umie rzucić się w wir pracy jak Skorpion. Agresywność i skupienie, z jakim porywa się na jakieś zadanie, stają się niebezpieczne, gdy je skieruje przeciw jakiemuś człowiekowi, nieraz potencjalnemu wrogowi. Chce w ten sposób ubiec przeciwnika, choć często się myli w takich wypadkach. Winna temu jest jego podejrzliwość w stosunkach z ludźmi. Tę dominującą cechę spotykamy we wszystkich dziedzinach jego życia.

Warto sobie zanotować w pamięci, że Skorpion nigdy nie zapomina doznanych krzywd ł urazów, choćby je wybaczył. Ma jednak także dobrą pamięć dla wyświadczonych mu prz > sług i dobrodziejstw.

W przeciwieństwie do Barana, który na krzywdę odpowiada błyskawicznym sierpowym ciosem i niebawem zapomina o doznanej niesprawiedliwości, Skorpion może swą zemstę odłożyć "do lodówki", na dogodniejszą okazję. Nieraz po dwudziestu latach nadarzy się taka sposobność. Wówczas Skorpion odegra się na wrogu. Gotów go zniszczyć bez litości, z zimną krwią zrujnować, wdeptać w ziemię, wykończyć.

Dowcip Skorpiona jest zaprawiony gryzącą ironią i sarkazmem. Wynika to z jego mizantropii, z braku wiary w ludzi, w ich szczerą przyjaźń i w dobroć. Zdaje on sobie także sprawę z tego, iż niejeden przyzwoity człowiek nie jest łajdakiem tylko z braku odpowiedniej okazji. W razie cudzego nieszczęścia Skorpion potrafi być dla przyjaciół wspaniałą podporą. Może w tym celu zmobilizować w sobie olbrzymie rezerwy sił i wykazać bezprzykładną energię, ofiarność, bezinteresowność, jeżeli zajdzie ku temu potrzeba. Jednej rzeczy Skorpion nie umie: pocieszać. Nie jest zdolny do poklepania przyjaciela po ramieniu i do powiedzenia: uszy do góry, stary, jakoś to będzie... Przeciwnie, jest w duszy przekonany, że będzie gorzej, przygotowuje się więc na najgorsze. Z góry będzie obmyślał jak zwalczyć przyszłe, przypuszczalne trudności, których inni się w ogóle nie spodziewają.

Jeżeli Skorpion jest czymś zainteresowany, będzie walczył do ostatniego tchu, do ostatniej szansy. On pesymista i czarno widz, będzie w takich wypadkach pełen młodzieńczej werwy i optymizmu.

Skorpion mało dba o honory i zaszczyty. Lepiej niż inni zdaje sobie sprawę, że są one ułudą, że lśnią mamiącym blaskiem. Nie interesują go żadne władcze dążenia w hierachii społecznej, jak na przykład Lwa, a czasem i Łucznika. Jego ambicją będzie dokonanie czegoś. Zawsze będzie go interesował przede wszystkim problem. To jest jego wspólna cecha z większością Wodników. Skorpion będzie walczył, pracował, koncentrując wysiłek na zagadnieniu. A że w końcu tej żmudnej drogi będzie go nieraz czekało uznanie, sława, odznaczenia i stanowiska, tym lepiej. Skorpion nie odrzuci tych wyróżnień, lecz nie będzie o nich specjalnie myślał, nie będzie ich uważał za cel życia.

Tak jak Lwu jest potrzebna czereda dworaków, Bliźniętom gromada bystrych, wygadanych towarzyszy rozmów, tak Skorpionowi potrzeba przeciwników, aby miał z kim wojować, z czym się rozprawić, aby na próżno nie machał mieczem w .powietrzu, mówiąc obrazowo. Należy jednak pamiętać, że dla Skorpiona przeciwnikami bywają także problemy i zagadnienia naukowe, z którymi się rozprawia, które chce pokonać.

Wiedząc już trochę o Skorpionie, zaczynamy chwilami rozumieć takich ludzi jak Luter, Tycho de Brahe, św. Augustyn lub Maria Skłodowska Curie, urodzonych w znaku Skorpiona.

Skorpion chciałby mieć zawsze słuszność. Lubi poczucie własnej siły, przewagę, walkę, dyskusję, paradoksy, ostry dowcip, broń i jej użytek: polowanie,. Lubi także przezwyciężać trudności. Pod tym względem ma coś wspólnego z Koziorożcem. Także się cieszy, gdy ma przeciwników.

Skorpion nie lubi cudzej przewagi, wyższości (choć ją szanuje), tchórzostwa, poddańczości, lizusostwa, spokoju, braku opozycji, cudzych autorytetów. Dalej: przywilejów, uprawnień i ułatwień, jakie mają inni ludzie. Dla głupców czuje pogardę. W okresie niepowodzeń potrafi się przyczaić i przeczekać.

Ponieważ przeznaczeniem Skorpiona jest walka, ma on wrodzoną umiejętność wynajdywania słabych miejsc przeciwnika. Ta cecha pozwala mu nieraz pracować owocnie w kryminalistyce. Na najwyższym szczeblu Skorpion będzie miał powodzenie jako badacz i uczony.

Dociekliwość, instynkt do lekarstw, intuicja, trzeźwe ustosunkowanie się do cudzych chorób, chęć dopomożenia innym, to cechy Skorpiona, spotykanego często wśród internistów i wśród farmaceutów. Taki lekarz stawią instynktownie właściwą diagnozę, a aptekarz często choremu doradzi właściwie, gdy w pobliżu nie ma lekarza. Z przyjemnością będzie przebywał taki farmaceuta wśród leków, będzie lubił ich zapach.

Bystrość i spostrzegawczość Skorpiona są zdumiewające. Wystarczy mu na przykład rzucić okiem na biuro, aby się zorientować, który z pracowników jest coś wart. W pracy zawodowej trudniej go zadowolić niż Pannę. Skłonności do tyranizowania innych są nieraz przyczyną, że Skorpion bywa niesprawiedliwy, a więc i nielubiany.

Nie ma lepszego żołnierza nad Skorpiona. Odznacza się on nie tylko odwagą, którą widujemy również u osób z innych znaków, lecz także wytrwałością, zimną krwią, kamiennym spokojem, nawet wówczas, kiedy inni tracą głowę. Nad Baranem góruje Skorpion chytrością, przebiegłością i strategią, na które bardziej prostolinijny Baran nie może sobie pozwolić, na co nie potrafi się zdobyć.

Aż pięciu marszałków Napoleona (na 19-tu) miało słońce w znaku Skorpiona, żaden zaś nie miał słońca w znaku Panny lub Lwa!

Trochę nieprzyjemna jest podejrzliwość Skorpiona w stosunkach z ludźmi. Skorpion czystej wody nie wierzy nikomu i niczemu, obojętnie czy to będzie chodziło o teorie naukowe, o wierność żony, o szczerość w przyjaźni, o informacje w gazetach lub komunikatach radiowych. Jeżeli będzie on lekarzem psychiatrą, będzie dzielił ludzi na dwie kategorie: wariatów jawnych i wariatów utajonych. Ta uciążliwa dla innych osób cecha ma poniekąd dobre strony: niejeden Skorpion przyczynił się do obalenia przestarzałych, mylnych teorii, do wyjaśnienia kwestii wątpliwych w nauce.

Ze wszystkich znaków zodiaku Skorpion jest najbardziej skomplikowany, najtrudniejszy do zrozumienia, do rozgryzienia. Współżycie z nim jest na ogół niełatwe z powodu jego zaczepnego, chropowatego, wojowniczego charakteru. Najgorsze, że we wszystkich walkach, sprzeczkach, sporach i kłótniach Skorpion jest prawie zawsze górą.

Wobec bezsilnych niedołęgów i popychadeł życiowych Skorpion nie ma litości ani współczucia. Obojętnie będzie patrzył na ich ostateczny upadek i nawet nie ruszy palcem w ich obronie. Oczywiście, że spotyka się wyjątki, które tych cech nie mają podkreślonych widocznie, w głębi duszy jednak wszyscy są pod tym względem jednakowi.

Kobiety ze znaku Skorpiona stanowią specjalny typ. Mają silne charaktery. Żadna inna nie dorównuje im mentalną dynamiką i energią. One także potrafią być twarde, bezlitosne i mściwe, a ich gryzące kpiny mogą niejednego głęboko dotknąć.

Tak jak panny z Barana, tak i dziewczęta ze Skorpiona wywierają szczególnie silne wrażenie na mężczyznach o charakterach miękkich, na typach łagodnych, zniewieściałych, trochę niedołęgach. Tymczasem obie tęsknią za bohaterem, który zjawiłby się w aureoli zdobywcy i ujarzmił ich stęsknione serduszka.

Mimo licznych cech nieprzyjemnych, mimo szorstkości, ostrego języka i niewybrednego słownictwa, Skorpiony "robią wrażenie" na płci przeciwnej. Bezwiednie roztaczają jakiś szczególny sexappeal, któremu ulegają partnerzy i partnerki z innych znaków.

Życie seksualne jest dla Skorpiona bardzo ważne. W miłości jest on niezmordowany i niewyczerpany często do późnego wieku.

Skorpiona nigdy nie zjedna się, nie udobrucha i nie przekupi dobrym jedzeniem, co się udaje zrobić z wieloma jego kolegami z innych znaków.

Czego przedstawicielom różnych znaków brak nieraz do pełni życia erotycznego, zebrała przyroda razem i obdarzyła tym osoby ze Skorpiona. Sprawy seksualno-erotyczne są u nich ważnym zakulisowym motywem różnych poczynań. Ich niewyczerpany seksualizm, skierowany na inne tory, daje im energię i wytrwałość nawet do najcięższej pracy. Większość Skorpionów to potencjalni tytani pracy. Zależy to od tego, czy Skorpion potrafi się wyrzec chociaż w części swych przyziemnych przyjemności. A o to znów nie tak trudno, jeśli ma możliwość pracy w dziedzinie szczególnie go pociągającej. Ciekawe, iż ekscesy seksualne, które innych ludzi zaprowadziłyby niechybnie do szpitala, na Skorpionie nie pozostaw żadnego śladu. Jego akumulator życiowy niebawem jest znowu naładowany, jakby nic nie zaszło, jakby od lat żył wstrzemięźliwie.

W postępowaniu względem innych Skorpion kieruje się uczuciem. Może nim być miłość, nienawiść lub inny stan emocjonalny, lecz nie spotka się u niego nigdy wyrozumowanej kalkulacji.

Chociaż zbyt wczesne małżeństwa z różnych względów na ogół nie-są wskazane, w tym wypadku jest wręcz przeciwnie. Cokolwiek pani Skorpion czyni, robi to całym sercem. W tym znaku prawie nie spotyka się typów mdłych i bezbarwnych. W życiu pani Skorpion sprawy seksualne zajmują miejsce przodujące i mężowi o tym zapominać nie wolno pod żadnym pozorem.

Panna Skorpion z natury jest nastawiona na sprawy miłosne silniej, niż pozostałe jej siostry zodiaku. Jej nadmierna uczuciowość i pobudliwość seksualna zmuszają ją do rozpatrywania wszelkich zagadnień życiowych pod kątem własnego erotyzmu. Myli się jednak ten, kto przypuszcza, że zawodowe traktowanie problemów miłosnych, to dziedzina panny Skorpion. Otóż tak nie jest! Wszystkie Skorpiony swe problemy miłosne traktują bardzo poważnie i to nawet w wypadku, gdy obiekty uwielbienia będą zmieniać częściej, niż przedstawiciele innych znaków.

Kogo stać na to, aby szał jego nocy poślubnej przeszedł w stan permanentny, kto czuje się na siłach, aby być zawsze gotowym do boju, niech poszuka sobie żony wśród dziewcząt ze znaku Skorpiona. Współżycie z panią Skorpion nie jest łatwe i mąż o silniejszej indywidualności w tym związku musi prowadzić mądrą politykę matrymonialną.

Warto także zaznaczyć, że pani Skorpion nie ma zwyczaju zdradzać partnera. Ale gdy się do niego z jakiegoś powodu zrazi, opuszcza go natychmiast, beż skrupułów, wahania i zastanawiania się nad słusznością swej decyzji.

Z uznaniem należy skłonić głowę, jeżeli któryś ze Skorpionów pokonał samego siebie, zwalczył wrzące w nim namiętności i skierował je na drogę prowadzącą do osiągnięcia wyższych celów. W takich wypadkach na Skorpiona czekają najwyższe stanowiska naukowe, otwarte są przed nim szeroko wszelkie możliwości. Nie będzie mu się trudno zapisać złotymi zgłoskami w historii ludzkości. Wówczas cechy charakteru Skorpiona nabierają jakby innego zabarwienia. Jego wysublimowana agresywność nakaże mu walczyć z problemami naukowymi, z nowymi zagadnieniami interesującymi ludzkość jako całość. Wytrwałość i zacięta wojowniczość, zaprowadzą Skorpiona do celu, nawet za cenę wielu lat wyrzeczeń, trudów, kosztem zdrowia i przyjemności, jak to widzimy na przykładzie życia Marii Skłodowskiej Curie. I tak może Skorpion stać się wielkim człowiekiem, jeżeli wyrzecze się celów niskich, swego egoizmu, a swe nieprzeciętne kwalifikacje zużyje dla dobra nauki.

Skorpion zawsze będzie dążył do niezależności finansowej. W interesach ostrożny i podejrzliwy, lecz nie małostkowy. Lubi snuć szerokie plany.

Mówi się, że dobry detektyw musi mieć w sobie coś ze zbrodniarza, aby mógł zrozumieć psychikę przestępcy i skutecznie go zwalczać. Otóż Skorpion te cechy ma.

Na szczególnie niskim poziomie spotykamy w tym znaku morderców, zbrodniarzy i zbójów nie cofających się przed niczym. Ich opanowanie i niewzruszony spokój oraz perfidna przebiegłość czynią z nich szczególnie niebezpiecznych osobników.

Niejeden z czytelników, mający słońce w znaku Skorpiona, będzie zdania, iż autor tej książeczki może trochę przesadził w charakterystyce, zbyt mocno podkreślając niektóre cechy ujemne lub przykre, widywane w tym znaku. Należy więc dodać, iż nie każdy Skorpion musi mieć bezwarunkowo wszystkie wymienione tu cechy. Tak tutaj, jak i w innych rozdziałach zebrałem różne dane charakterystyczne, spotykane szczególnie w danym znaku.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;

Kto z kim na ślubny kobierzec?

 

 

Typ charakterologicznie dość skomplikowany i trudny we współżyciu. Mimo to atrakcyjny dla partnera(ki). Ona zazdrosna, dzielna, gospodarna. Rządzi domem. Wrodzone zdolności uwodzicielskie. Nie potrzebuje obrączki, aby kochać "na zawsze". Chociaż według statystyk pro/, dr Daneela z Bonn, spomiędzy wszystkich znaków najczęściej rozwodzą się. panie ze znaku Skorpiona, a najrzadziej panowie. Skorpiony nie dają się. zawojować, ona zaś zawsze będzie dążyła do ujarzmienia partnera. Oboje bardzo pamiętliwi na krzywdy i dobrodziejstwa. Wierni przyjaciele. Silna uczuciowość. Sprawy seksualne no pierwszym miejscu. Podejrzliwość. Trudno ich okłamać. Co grozi Skorpionom? Często mylą popęd seksualny z miłością, przywiązując zbyt wielką wagą do problemów seksualnych, a za matą do harmonii intelektualnej. W konsekwencji łatwo o małżeństwa niedobrane.

PAN SKORPION I PANNA BARAN

Każdy znak ma pewne cechy dodatnie i ujemne. Niektóre są zgodne z cechami partnerów, niektóre nie. Arbitralność Skorpiona -- jego pragnienie nadawania tonu, tendencje do przeprowadzania swych postulatów, nieraz w sposób bezwzględny, są w jaskrawej sprzeczności z cechami pani Baran, która idzie przez życie przebojem. Łatwo będzie między nimi o wojny domowe. Oba znaki mają wspaniałe cechy, jeżeli chodzi o pracowitość, aktywne nastawienie do problemów życiowych, wierność w stosunku do przyjaciół, lecz ze sobą trudno im żyć w zgodzie. Niezła harmonia seksualna to za mało. Tylko 2 punkty dla tej pary od profesora Junga.

PAN SKORPION I PANNA BYK

Te dwa znaki mogą do pewnego stopnia liczyć na zgodne współżycie. Punktami niezgody będą: zaborczość, upór i zazdrość pani Byk. Jej dużych zalet domowych pan Skorpion nie potrafi docenić należycie. Ponieważ wspólnota duchowa jest prawie żadna, łatwo z czasem o ochłodzenie się wzajemnych stosunków między obojgiem. Profesor Jung przyznaje tej parze 3 punkty.

PAN SKORPION I PANNA BLIŹNIAK

Równowaga psychiczna pana Skorpiona działa na Bliźniaczkę stabilizująco, ale razi ją jego szorstkość i pewna twardość charakteru. Kontakty duchowe między obojgiem nie istnieją, choć oboje są typami intelektualnymi. Także nie będzie ich łączyła prawdziwa harmonia seksualna. Skorpion to domator, chętnie tkwiący w książkach, zajmujący się różnymi problemami. Bliźniaczka natomiast lubi wieść życie ekstrawersyjne, żyć "na zewnątrz", wśród ludzi. Jest rozmowna, towarzyska. Zalet domowych partnera Bliźniaczka nie potrafi dostrzec. Dlatego też od profesora Junga tylko 2 punkty dla tego związku.

PAN SKORPION I PANNA RAK

Związki Skorpiona z panią Rak bywają całkiem znośne. Oboje cenią sobie zacisze domowe. Psychicznie są do siebie dobrze dostrojeni. Jednak seksualna prymitywność pani Rak, jej nadmierna bierność, łatwo Skorpiona znudzą. Pewne napięcia bowiem są Skorpionowi konieczne do życia, jak sól do zupy. Mimo to profesor Jung przyznał tej parze aż 4 punkty.

PAN SKORPION I PANNA LEW

Tak Skorpiona jak i pannę Lew ponosi temperament, z tym że Skorpiona cechuje pewne wyrafinowanie w życiu codziennym. Ani jedno ani drugie nie lubi iść na ustępstwa. Każde czuje w sobie powołanie do rządzenia swym światkiem domowym. Jego denerwuje pewna pretensjonalność i zarozumiałość partnerki. Wszak jeżeli ktoś wie coś lepiej, to chyba on, pan Skorpion. On lubi przyjmować przyjaciół, z którymi może pogadać na tematy poważne -- pani Lew zaś lubi w towarzystwie zabłysnąć urodą, strojem, wyglądem, królewskimi manierami. Może czasem zdarzają się harmonijne małżeństwa obojga, lecz profesor Jung zapatruje się na taki związek pesymistycznie, przyznając mu tylko 1 punkt.

PAN SKORPION I PANNA PANNA

Skorpion i Panna harmonizują ze sobą całkiem dobrze na płaszczyźnie intelektualnej, lecz prawie zawsze silny seksualizm Skorpiona nie przemawia do partnerki z Panny. Oczywiście, Panna ma wszelkie zalety dobrej i gospodarnej pani domu i w ogóle aż pęka od licznych zalet, których Skorpion często nie docenia, jeżeli braknie tego, co dla niego najważniejsze. Okolicznością sprzyjającą byłaby może duża różnica wieku? Łatwo bowiem może sprawdzić się przysłowie: nie da tobie żona, matka, może tobie da sąsiadka. Poglądy moje odbiegają od zdania profesora Junga dającego tej parze aż 5 punktów - ??

PAN SKORPION I PANNA WAGA

Pani Waga kochliwa, delikatna i towarzyska - pan Skorpion zdecydowany, zaborczy i zazdrosny. Oboje mają cechy, które partnerowi(ce) podobają się. Jeżeli nie ma między nimi zasadniczych dysharmonii, widocznych w horoskopach życie z panią Wagą nie jest trudne. Wystarczy szanować jej indywidualność. Pani Waga, pozornie powierzchowna, bardzo sobie ceni partnera inteligentnego. Skorpiona prawie zawsze na to stać. Profesor Jung daje tej parze 4 punkty.

PAN I PANNA SKORPION

Partnerów ze znaku Skorpiona łączy ze sobą gorący temperament, wybujały seksualizm. Ponieważ jest to cecha dominująca w ich wzajemnych kontaktach, łatwiej o wczesny przesyt. Poza tym, oboje często są typami wartościowymi, ale nie dla siebie. Usposobienia mają szorstkie, kąśliwe. Trudno więc, aby takie małżeństwo było ze sobą zawsze zgodne. Oczywiście, każde z nich powinno mieć inny zawód, w domu każde własny pokój. Oboje mają bogate życie wewnętrzne i rozumieją się doskonale. Są domatorami, cenią sobie życie rodzinne. Do rozłamu w tych małżeństwach dochodzi częściej z winy pani Skorpion. Jednak czy można tu w ogóle mówić o winie. Raczej o niewłaściwym doborze. Profesor Jung przyznaje temu związkowi tylko 1 punkt.

PAN SKORPION I PANNA STRZELEC

Oboje mają odrębne poglądy na pewne dziedziny życia. Nieco pruderyjną pannę Łucznik gorszą niektóre rzeczy, z których ważności pan Skorpion sobie kpi. Pani Strzelec nie lubi być tyranizowana, do czego znów Skorpion miewa skłonności. Ona nie daje na ogół powodów do zazdrości, lecz ich psychiczne powinowactwo jest raczej słabe. Pan Skorpion ma dużo zrozumienia dla różnych ludzkich słabostek. Przesadnie skromna Strzelec na dłuższą metę pana Skorpiona zirytuje. Profesor Jung przyznaje tej parze tylko 2 punkty.

PAN SKORPION I PANNA KOZIOROŻEC

Mimo, że oboje bardzo się od siebie różnią, spotyka się między nimi harmonijne związki. Zalety pani Koziorożec nie rzucają się w oczy, nie są błyskotliwe. Na pewno jednak uwidaczniają się wyraźnie w ciężkich chwilach życia. Na tę partnerkę można liczyć. Oboje domatorzy, poważnie myślący, żyją poniekąd "do wewnątrz". W tym zestawieniu mogą utworzyć dobraną parę. Profesor Jung daje im aż 5 punktów.

PAN SKORPION I PANNA WODNIK

Oba znaki łączy ze sobą szereg wspólnych cech, a zwłaszcza intelektualne podejście do problemów życiowych. Oboje kierują się uczuciem, oboje mają silnie podkreśloną indywidualność. Lecz Skorpion, szukając zawsze sedna sprawy, może mieć trudności z Wodniczką, często niezrozumiałą nawet dla siebie samej. Małżeństwa z tej pary uchodzą za niespokojne i nie zawsze trwałe. Jak już wspomniano, dopiero po trzydziestce miewa Wodniczką uczucia ustabilizowane i wie czego chce. Wie, jaki partner jest dla niej odpowiedni. Jest wskazane, aby partner był starszy. Kochająca Wodniczką nie ma sobie równej. Uczuciowy Skorpion zawsze to doceni; Wielu autorów jest zdania, że szczęśliwe małżeństwo u tych dwojga jest rzadkie. Nawet profesor Jung przyznaje im tylko 1 punkt.

PAN SKORPION I PANNA RYBA

Te dwa tak odmienne od siebie typy są zdolne do harmonijnego współżycia. Główną więzią łączącą ich jest uczuciowość i życie seksualne. Na niektóre cechy Rybki, uważane często za mankamenty, pan Skorpion w ogóle nie zwraca uwagi. Ona zaś nie przejmuje się jego pozorną chropowatością i zgryźliwością. Pan Skorpion chętnie obejrzy się za ładną buzią, nie będzie ta jednak niebezpieczne dla Rybki, jeżeli potrafi ona być dla niego pełnowartościową partnerką. Pan Skorpion w głębi duszy traktuje głupców z pogardą. Rybce wybaczy takie braki. Jest zdania, że największą zaletą jest umieć być kobietą. Kto wie, czy w tych nieco prymitywnych i dziś niemodnych poglądach nie tkwi tajemnica szczęścia małżeńskiego, które dziś jest na gwałt poszukiwane. 5 punktów od profesora Carla Gustawa Junga.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;


 

Jacy są nasi partnerzy?

 

 

ŻONA ZE ZNAKU SKORPIONA

Pani Skorpion to kobieta z charakterem, obojętnie jak to rozumieć, w sensie dodatnim lub ujemnym. Chociaż nie zawsze urodziwa, jest bezsprzecznie bardzo atrakcyjna. Ma w sobie ukryty narkotyk, błyskawicznie działający na mężczyzn. Ma też bardzo dużo instynktu w doborze partnera. Zdumiewające są jej spokój i pewność siebie. Z pozoru wydaje się być szalenie opanowana, jednak w głębi duszy ponoszą ją gwałtowne namiętności. Wszelkie swe problemy rozpatruje pani Skorpion pod kątem widzenia seksu. Dla osób z innych znaków na pewno sprawa ta będzie niezrozumiała, lecz wierzcie mi, tak jest rzeczywiście.

Przenikliwa bystrość pani Skorpion ułatwia jej natychmiastowe rozeznanie wszelkich sytuacji. Jest to typ mściwy i pamiętliwy na krzywdy. Kobieta ta zdolna jest' wypomnieć partnerowi flirt sprzed dwudziestu lat Niedobrze jest mieć ją za wroga, lecz jako przyjaciel jest życzliwa, pomocna, a nawet ofiarna.

Jako żona jest to typ wartościowy. W nieszczęściu potrafi wziąć na swe barki wszystkie kłopoty domowo-rodzinne. Kiedy jednak zrazi się do partnera, gotowa z nim zerwać natychmiast. Przy nawiązywaniu stosunków należy postawić sprawę jasno: małżeństwo lub przyjaźń, choć pani Skorpion nie są do szczęścia potrzebne koncesje i gwarancje pisemne z Urzędu Stanu Cywilnego. Dobry z niej psycholog. Jest przebiegła, podejrzliwa i zazdrosna. Stąd często się rozwodzi. W ogóle pani ta to kłębek wszelkich namiętności, ale również dzielna pod każdym względem.

Żona mająca słońce w Skorpionie rządzi domem. Co do tego nie ma dwóch zdań. Jest dzielna, doświadczona i trzeźwo myśląca jak rzadko kto, a więc to co się do niej mówi, musi mieć sens. Nie można jej zbyć byle słowem.

Pani Skorpion jest namiętna i pełna temperamentu. Mając żonę z tego znaku, mąż nie potrzebuje szukać urozmaicenia poza domem i lokować nadwyżek u konkurencji. Byłoby to' zresztą dużym ryzykiem, bo pani Skorpion potrafi okazać gwałtownie swą zazdrość. U pań tych ważne są nastroje i humory. Ich postępowanie trudno nieraz zrozumieć, bo i one same często siebie nie rozumieją. Pewną wskazówką może być fakt, iż wszystko co czyni pani Skorpion ma podłoże uczuciowe, tak jak u Raka i Ryb, lecz jest to bez porównania bardziej aktywne, dynamiczne, gwałtowne, żywiołowe.

Pannie Skorpion trudno dobrać odpowiedniego partnera. Dziewczyna ta jest bardzo arbitralna, a ze wszystkich znaków seksualnie najbardziej pobudliwa i wymagająca, tak ilościowo jak i jakościowo. Panna Skorpion ma zawsze i wszędzie powodzenie u mężczyzn, bez względu na urodę.

Pana RYBĘ nie trzeba odławiać, sam .wejdzie do sieci partnerki. Jest to typ uczuciowy, o bogatym życiu wewnętrznym; podświadomie pragnie, aby mu matkowano. Ponieważ jednak pani Skorpion ma charakter twardy i zaborczy, jej opiekuńczość łatwo zmienia się w centralny zarząd. Przebiegła małżonka ze Skorpiona trzyma poczciwą Rybę w sieci. Małżeństwa te nie rozwodzą się prawie nigdy.

Pan RAK ustępliwy, zgodny, będzie czuł się w roli pantoflarza dobrze, chociaż w życiu zawodowym jest dzielny i samodzielny. I w tym wypadku decyduje panna Skorpion o dacie ślubu. Jeżeli partner będzie pani Skorpion odpowiadał, nie wypuści go ona nigdy z ręki, a ewentualną konkurencję brutalnie potrafi przepędzić.

W niektórych wypadkach nadaje się dla panny Skorpion także partner ze znaku Koziorożca, z Byka, a także ewentualnie i z Panny.

MĄŻ ZE ZNAKU SKORPIONA

Jedną z głównych cech Skorpionów jest pewien brak umiaru. W zależności od całokształtu horoskopu indywidualnego, może tu chodzić o życie seksualne, jedzenie, picie wódki, a bardzo często o nadmiar pracowitości. W żadnej z tych potencjalnych dziedzin pan Skorpion nie będzie szanował i uwzględniał stanu swego zdrowia, jeżeli będą powodowały nim jakieś szczególne zainteresowania. Skorpionów pomawia się o różne niemiłe cechy. Ale w czasach, kiedy na każdym niemal kroku napotyka się zawiść, wyrachowanie i brak ludzkich uczuć, rzuca się w oczy czysta i bezinteresowna przyjaźń osób z tego znaku. Wobec wrodzonej pamiętliwości, jest jednak wskazane nie narażać się Skorpionom nawet w drobnostkach.

Mąż ze znaku .Skorpiona ma skomplikowany charakter i rzadko która żona go rozumie. Jest on w dużym stopniu duchowym samotnikiem podobnie jak Wodnik. Najłatwiej przełamać jego nieufność i trafić do niego poprzez okazywanie zainteresowania dla nurtujących go problemów. Nigdy nie ułagodzi się jego podejrzliwości zupełnie, tak jak nikomu nie uda się całkowicie zgłębić tajników jego duszy. Zawsze pozostanie jakiś zakamarek zamknięty i to nawet dla osób najbardziej zaufanych i ukochanych.

Spytajcie się żony Skorpiona o jego życie seksualne. Młoda się zarumieni, a starsza z uśmiechem zażenowania pochyli nisko głowę. Pod względem seksualnym Skorpiony są nie do zdarcia. Panie, które lubią wyżywać się tylko w erotycznym gadulstwie, niech lepiej Skorpionom nie pokazują się na oczy.

Do rzadkości należą mężowie ze Skorpiona zgodni i ustępliwi. Na ogół bardzo daje się we znaki ich władczość i wojowniczość. Zależy to też od godziny urodzenia. Panowie ci bywają często bezsensownie zazdrośni. Po cóż więc im się narażać? Zresztą, gdzie jest taka dziewczyna, której nie zaspokoi jeden Skorpion?

Na teatralne występy swej żony żaden Skorpion nie da się nabrać. A na groźbę popełnienia samobójstwa, gotów jest taki pan usłużnie otworzyć małżonce okno, nawet na wyższym piętrze.

Bojaźliwe dziewczątko to nie partner dla Skorpiona. Dla tej, która ma dosyć charakteru i temperamentu, aby śmiało dostosować się do męża Skorpiona, otworzą się horyzonty, o jakich filozofom się nie śniło.

 

 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;


 

Czy znasz swoje dziecko?

 

 

Skorpiony to dzieci z charakterem już od najmłodszych lat. Większość dzieci trudnych pochodzi z tego znaku. Bojowe, uparte, samowolne. W duszy kpią sobie z każdego i ze wszyskiego, nieraz nawet podświadomie. Głód wiedzy odzywa się u nich bardzo wcześnie. Ojciec odsyłający małego Skorpiona ze słowami: spytaj mamę, nie przeszkadzaj mi, nie mam czasu itp. - otrzyma z miejsca etykietę głupca i nieuka. Pod tym względem bystrość i spostrzegawczość Skorpionka jest niesłychana.

Dzieci z tego znaku są zdolne, bystre i inteligentne, lecz nie spodziewajmy się po nich uległości i łagodności. Należy pilnować się, aby za wcześnie nie wyrosły rodzicom ponad głowy. Wychowanie ich jest raczej trudne. Bojowość Skorpiona przejawia się wcześnie, jak u młodego szczupaka. Z tego znaku, a także ze znaku Barana, pochodzą wszelkie sławne "en-fants terribles", dzieci, o których rodzice myślą z drżeniem serca, jaką niespodzianką zadziwią dom, szkołę, rodzinę. Młode Skorpiony łakną wiedzy. Czytają dużo, wcześnie maja zainteresowania naukowe. Aby sprostać ich niezmordowanym i wszechstronnym pytaniom, musi ojciec nieraz sięgnąć po encyklopedię.

Inne jego cechy to zaciętość, agresywność i wytrwałość. Zainteresowania seksualne odzywają się tu wcześniej, niż u innych dzieci. Uwaga więc na towarzystwo, w jakim przebywają! Młode Skorpiony muszą się wyżyć, wyhasać i rozładować gromadzącą się w nich energię. Ubrania idą często w strzępy. Z tym trzeba się pogodzić. Światu potrzebni są pionierzy, zdobywcy, wojownicy, konkwistadorzy i w ogóle ludzie dzielni, idący na całego. Niech więc rodzice poniechają nadmiernego przycierania rogów małemu Skorpionowi. Zrobi to za nich samo życie. Niech mu natomiast ułatwiają zdobywanie wiedzy, tej jedynej rzeczy, która ma w naszym życiu wartość bezsporną.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;

Jaki dyrektor i podwładny?

 

 

Dyrektorzy ze znaku Skorpiona to ludzie często niebezpieczni. Cechuje ich niesłychana bystrość w ocenie wartości pracownika. Pan dyrektor Skorpion nie potrzebuje się długo przyglądać, zastanawiać i wnioskować. Jeden rzut oka, krótka rozmowa i już dyrektor wie, co o kimś myśleć. I od tej opinii nie ma odwołania. Wysokie wymagania, jakie stawia Skorpion pracownikom, raz dwa odsieją ziarno od plew. Odbędzie się to szybko i bez litości, jako że Skorpion nie cierpi głupców i komediantów. Czasem może wybaczyć komuś okres lenistwa, lecz krótki. Pan Skorpion otacza się chętnie ludźmi o podobnych mu cechach. Szorstki, nieraz nieprzyjemny, nie dający Się wykiwać lub nabrać, należy do typu szefów najbardziej wymagających. Ceni zaś szczególnie samodzielność, wysoki poziom umysłowy i umiejętność konstruktywnego myślenia -- cechę spotykaną rzadko.

Skorpion nie podniesie na nikogo głosu, lecz jego zimna złośliwość, gryząca ironia i bezlitosne kpiny potrafią dokuczyć bardziej, niż pięciu bokserów. W ten sposób kierownik ze znaku Skorpiona przysparza sobie niepotrzebnie wrogów.

Wiele osób daje się zwieść pozornym spokojem, grzecznym uśmiechem i wdziękiem, z jakim Skorpiony potrafią rozmawiać z ludźmi. Biedacy nie wiedzą, że to tylko pozory. Bystre, kłujące spojrzenie dyrektora Skorpiona zdaje się przeszywać rozmówcę na wylot. Wszelkie sztuczki i krętactwa są z góry rozszyfrowane. Lepiej od razu iść prostą drogą.

Walka ze Skorpionem bywa trudna. Nikt nie dorówna mu w sztuce maskowania się, ukrywania swych myśli oraz w wytrwałej, konsekwentnej bezwzględności, kiedy mu się ktoś narazi. Co gorsze, Skorpion nigdy nie zareaguje natychmiast. Odczeka, problem przemyśli i spokojnie wybierze odpowiednią chwilę, aby w przeciwnika uderzyć. Tak więc, rozmawiając z szefem Skorpionem, koniecznie należy mieć na uwadze fakt, że jest to typ niesłychanie pamiętliwy. Nigdy nie zapomina urazy. Kto się więc takiemu szefowi naraził, lepiej jeśli sam mu zniknie z oczu.

Ciekawe, że każdy dobry pracownik jest urzeczony zaletami swego dyrektora Skorpiona, chociaż jest to najbardziej podejrzliwy i niedowierzający typ spośród wszystkich znaków zodiaku. Nawet komplement może w. nim wzbudzić nieufność.

Na plus Skorpiona można natomiast zaliczyć jego wierność, uczynność i bezinteresowne oddanie w stosunku do przyjaciół i w ogóle ludzi mu życzliwych.

Skorpion to pracownik dzielny i samodzielny. Miewa także liczne inne zalety, które można wykorzystać z pożytkiem dla przedsiębiorstwa. Wymaga on jednak traktowania umiejętnego, o czym mało kto wie. Jest to typ milczący, skryty i pamiętliwy. Podejrzliwy. Dla informacji: według statystyki około 80% pracowników wywiadu, policji, kryminalistyki to Skorpiony. Mimo niektórych cech nieprzyjemnych, ludzie z tego znaku są bardzo uczynni dla przyjaciół i dla ludzi pokrzywdzonych.

Skorpiony nie boją się nikogo. Będą kpiły sobie nawet z najwyższej władzy, jeżeli mają rację. W pracy są niezmordowani. Kiedy zajdzie ku temu potrzeba, Skorpion będzie ślęczał nad swym zadaniem, nie licząc się z czasem, choćby jego kierownik był nieobecny, a dyrekcja wyjechała na wczasy. W pracy Skorpiony są niezbyt towarzyskie. Rzadko kiedy wezmą udział w ogólno-plotkarskiej rozmowie z kolegami i koleżankami. Milcząco będą się przysłuchiwały cudzej paplaninie. Znak niezmiernie odporny na ataki psychiczne i cudze wpływy, miewa o wszystkim własne zdanie, od którego trudno go odwieść. W kontaktach osobistych, jeżeli chce, potrafi być bardzo sympatyczny. Nadaje się do czynności odpowiedzialnych, wymagających samodzielnych decyzji. Można na nim polegać, kiedy chodzi o sprawy ważne.

W sytuacjach podbramkowych, bo i takie zdarzają się czasem w przedsiębiorstwach, Skorpion zachowuje spokój i równowagę. Sympatię pracownika z tego znaku można zdobyć, postępując z nim uczciwie. Główna cecha jego charakteru, która w nowszych czasach trochę już wyszła z mody, to wierność w stosunku do przedsiębiorstwa i do kierownictwa. Jest to dziś. kiedy nie zawsze można polegać nawet na sobie, cecha na wagę złota. Jeżeli dyrektor jest na niewłaściwej drodze, robi coś źle, Skorpion nie" będzie się wahał zwrócić szefowi na to uwagę. Krótko i zwięźle powie co o tym myśli. Nigdy nie będzie czegoś chwalił w oczy, krytykując to potem za czyimiś plecami. Już ta jedna cecha wysuwa go na czoło kolegów. Jego otwarta życzliwość bywa czasem przyjmowana źle, jeżeli kierownik woli kadzidło niż prawdę.

Na zakończenie pewna ciekawostka. Mimo pewnej chropowatości i dość niewybrednego słownictwa, ma Skorpion jako mężczyzna powodzenie wśród koleżanek.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;