Strzelec - charakterystyka ogólna

 

 

Czysty typ Strzelca powinien mieć nad łóżkiem wypisaną dewizę: Naprzód! Albowiem żywiołem osób urodzonych w tym znaku jest aktywność "i ruch. Zależnie od poziomu intelektualnego oraz innych szczegółów trudnych do omówienia w kilku słowach, dynamika Strzelca może oscylować między zawadiacką zaczepnością, zajęciami związanymi ze sportem, a rozprawianiem się z problemami wojskowymi, ekonomicznymi lub też ściśle naukowymi. W każdym znaku spotykamy przedstawicieli licznych zawodów. Trzeba jednak zaznaczyć, że możliwości te są do pewnego stopnia ograniczone. Nie widuje się na przykład znaku Panny wśród wojskowych najwyższych rang. Jest również bardzo wątpliwe, aby ktoś urodzony w znaku Barana obrał sobie zawód zegarmistrza, księgowego lub kasjera. Jeżeli chodzi o Strzelca, to spotyka się tu przedstawicieli bardzo licznych zawodów, dlatego też jest dość trudno wyodrębnić cechy osób z tego znaku. Rozmaitość charakterów, rozpiętość możliwości jest tu, podobnie jak w Skorpionie, wyjątkowo duża.

W każdym razie, do głównych cech Strzelca należą: energia, impulsywność, szybka reakcja, niecierpliwość, a nieraz i łatwowierność. Dalej: odwaga, brawura, czasem gwałtowność i nieprzemyślany sposób postępowania.

Strzelec nie ma w sobie nic z podstępnego lisa. Idzie przez życie z odkrytą przyłbicą i uniesioną głową. W stosunku do bliźnich jest szczery, otwarty i serdeczny. Czasem aż za bardzo szczery, co mu się często poczytuje za nietakt, za brak delikatności. Co ma w sercu -- to ma i na ustach. Nie potrafi dusić w sobie urazów, knuć po cichu zemsty. Idzie przed siebie wesoło, pełen energii, optymizmu i jakby rubasznej dobroduszności.

Ten typ ludzi kocha zwierzęta, szczególnie konie i psy. Wskazuje to poniekąd na dodatnie cechy charakteru, bo ludzie o takich zamiłowaniach nie mogą być z gruntu źli. Lecz kto lubi psy i konie, to też lubi polowanie. I rzeczywiście, wielu ludzi ze znaku Strzelca, to zawołani myśliwi.

Strzelec lubi otwartość, szczerą prawdę - choć jej wygłaszanie przysparza mu nieraz wrogów - podróże, ruchliwość, odwagę, wszystko co ma rozmach, dynamikę, jest wesołe, optymistyczne, śmiałe, beztroskie, pełne życia, pogodne. Lubi także przyrodę, przebywanie na świeżym powietrzu. Jest dobrym i chętnym tancerzem.

Znak ten nie lubi natomiast wszystkiego co sztuczne, efektowne, nienaturalne, monotonne, rutyniarskie, obskurne, małostkowe, pedantyczne, podstępne. Poza tym Strzelec nie znosi podlizywaczy, usłużnych dworaków, wyrachowanych, fałszywych przyjaciół, których toleruje, nieraz i chętnie, Lew.

W Strzelcu tkwi dużo poczucia sprawiedliwości. Oburza go do głębi każda podłość, każde łajdactwo, każda krzywda i wyzysk, choćby to nie dotyczyło jego osoby. Można powiedzieć, że Strzelec ma "sportowe" podejście do życia: razi go każdy faul i w takich wypadkach głośno protestuje, a nawet chętnie interweniuje.

Wielu Strzelców uprawia z zamiłowania sporty. Często widuje się w ich wyczynach przesadę, tak iż w znaku tym napotykamy bodajże najwięcej złamanych nóg, rozbitych nosów oraz naderwanych ścięgien i innych wypadków związanych ze sportem. Wobec przyjaciół Strzelec jest życzliwy, szczodry, hojny i chętnie wyświadcza im dobrodziejstwa, nic w zamian za to nie żądając. Tę cechę ma Strzelec wspólną z Baranem i Lwem Bezpośredni, komunikatywny, łatwo zawiera znajomości przy każdej okazji. Z obcymi ludźmi potrafi rozmawiać jakby ich znał od lat, ten przyjaciel całego świata.

Jak już wspomniałem, jedną z cech Strzelca jest wesoła rubaszność. Czasem więc chętnie przebywa on w tak zwanym "nieodpowiednim" towarzystwie. Widujemy go nieraz w otoczeniu wesołych kompanów, w jakimś podrzędniejszym lokalu, przy kieliszku. Hałaśliwe i niekiedy prostackie otoczenie Strzelcowi nie przeszkadza. Kilka godzin w takim środowisku działa na niego odprężające.

Takie postępowanie może się niektórym ludziom nie podobać; Strzelec na to wzruszy ramionami. Jego poczucie niezależności jest tak duże, że niewiele robi sobie z opinii bliźnich. Tę cechę ma wspólną z Baranem, a poniekąd i ze Skorpionem.

Dziewczęta ze znaku Strzelca są niezrównanymi towarzyszkami. Wesołe, pogodne, idą z humorem przez życie. Lecz nie wolno ich tyranizować. Nie zniesie tego zresztą żaden Strzelec, ani mężczyzna, ani kobieta. Oboje mają bardzo duże poczucie niezależności i bardzo czułe pojęcie honoru. O tym należy pamiętać, kiedy się ma wśród przyjaciół Strzelca.

Kobieta ze znaku Strzelca jest pełna życia i dynamiki, dowcipna i cięta, lecz... lubi robić porównania. Roztropny mąż pani Strzelec powinien zatem pilnować się, aby takie porównania zawsze wypadły na jego korzyść.

Pani Strzelec zawsze będzie zwracała uwagę na formy towarzyskie, na wygląd i na zachowanie się mężczyzny. Nie jest więc wskazane, by mąż klął głośno i brzydko, chadzał po mieszkaniu nie ogolony, porozpinany lub broń Boże w kalesonach! Nie należy się także spodziewać, aby pani Strzelec sprzykrzyły się z czasem okazywane jej względy, choćby chodziło o drobnostki, jak kwiaty przyniesione nieraz przez męża. Nic tak nie razi pani Strzelec, jak mężczyzna lubiący pofolgować wygodzie, zaniedbany, ubrany byle jak, w rozchełstanej koszuli. Takie zachowanie może zabić miłość najbardziej zakochanej pani Strzelec. Warto o tym pamiętać.

Tak samo kobiety o wyglądzie opuszczonym, mało ceniące czystość i ładny wygląd, mogą być pewne, że mąż Strzelec będzie się niebawem rozglądał za inną partnerką. O wiele łatwiej bowiem męża zdobyć, niż go utrzymać.

Erotyczne zainteresowania Strzelca są silne, lecz jest on w swych zapotrzebowaniach opanowany i potrafi zachować umiar. Nurzanie się w rozpuście może uchodzić bezkarnie Skorpionowi, lecz dla Strzelca może stać się niebezpieczne dla zdrowia. Jego możliwości fizjologiczne są bowiem ograniczone.

Przesadne dążenia do niezależności bywają nieraz przyczyną małżeństw niedobranych.

Tak zwana "kobieta rasowa", to prawie zawsze dziewczyna ze znaku Strzelca. Zgrabna, wysportowana, pełna życia i... na pierwszy rzut oka interesująca. Lecz dla łowców miłosnych przygód, wypadek to beznadziejny. Jej dewiza erotyczna brzmi: "po ślubie kochanie".

Kobieta z Strzelca często bywa w rozterce. Chciałaby bowiem zachować cnotę, a równocześnie pofolgować temperamentowi. Ponieważ trudno połączyć jedno z drugim, nie wiadomo nieraz czego panna Strzelec chce. Takie w każdym razie będzie zdanie adoratora, który ma pewne konkretne zamiary.

Pewien dowcipniś powiedział kiedyś, iż każdą kobietę można zdobyć. Na głosy protestu dodał usprawiedliwiając się: oczywiście, że nie każdy każdą. - Lecz chyba nikt nie zaprzeczy -- mówił dalej, iż każda kobieta ma swą cenę. Jednej wystarczy dać tabliczkę czekolady, druga zażąda 500 zł. Ta chciałaby mieć srebrnego lisa, a z tamtą znów trzeba się ożenić.

Otóż do tej ostatniej kategorii należą panny z Strzelca. Nie dlatego, aby były jakimś uosobieniem cnoty, lecz miewają one zasady. Pewnie, że i panna Strzelec miewa czasami chwile słabości, które sprytny uwodziciel może wykorzystać, lecz zdarza się to dość rzadko, rzadziej niż u innych dziewcząt.

Inna cecha charakterystyczna panny Strzelec to wygórowane ambicje matrymonialne. Jak twierdzą złośliwcy, nawet w snach panna Strzelec przebywa tylko. w lepszym towarzystwie stykając się tylko z osobami o wyższej pozycji socjalnej. Zdarza się więc nieraz, że dziewczyna z tego znaku zbyt długo przebiera i namyśla się, a potem, tuż przed "zamknięciem bramy", bierze pierwszego lepszego, który jej się nawinie. Dziewczętom z tego znaku na ogół trudno zrozumieć, iż na to, aby zdobyć męża, nie wystarczy być tzw. przyzwoitą dziewczyną, panną zgrabną i przystojną. Dziwią się one, że niektóre ich koleżanki wyszły za mąż wcześnie i dobrze, choć ta ma kaczy nos, a tamta krzywe nogi lub była puszczalską. Trudno, panna Strzelec jest nieco świętoszkowata. Może nie każda bez wyjątku, lecz większość z nich na pewno. Niejedna gorszy się postępowaniem swych sióstr np. z Byka, Skorpiona lub Ryb. Brak im zrozumienia dla cudzych cech, a może dla cudzego temperamentu?...

Postać Strzelca jest dystyngowana i trochę wyniosła. Kobiety z tego znaku mają w sobie coś szorstkiego, a z ich postawy uderza jakby prowokująca duma. Lecz ten ich wygląd wcale nie razi, przeciwnie, zdaje się harmonizować z ich usposobieniem, zachowaniem. W znaku Strzelca spotykamy ludzi ruchliwych, lubiących dalekie wycieczki oraz podróże do odległych, egzotycznych krajów. W krańcowych przypadkach będzie taki Strzelec marzył i śnił o dalekich wyprawach albo pisał książki na takie tematy, o ile ma przy tym zdolności literackie.

Ciekawym typem ze znaku Strzelca był Churchill (ur. 20.11.), którego burzliwe życie wojskowego korespondenta podczas wojny burskiej jest ogólnie znane. Jego niewzruszony optymizm oraz nieustępliwa agresywność w krytycznych chwilach ostatniej wojny są dla znaku Strzelca bardzo charakterystyczne. Także Piłsudski (ur. 5.12.) miał słońce w znaku Strzelca oraz generał Franco (ur. 4.12.). U wszystkich trzech mężów stanu widzimy przedsiębiorczość, aktywność, rzutkość i energię w zwalczaniu przeszkód i przeciwności.

Mamy wśród Strzelców także i inne typy: ludzi o podkreślonej introwersji, typy spotykane szczególnie wśród osób urodzonych w nocy. Tacy ludzie będą wyładowywali swą wojowniczość w walce z problemami. Szczególny nacisk będą kładli na zagadnienia związane ze swobodą i wolnością jednostki. Ich bronią niekoniecznie musi być symboliczna szabla. Nieraz potrafią skutecznie prowadzić walkę piórem.

Barana, Lwa, a szczególnie Strzelca cechuje charakterystyczna pogoda ducha, zadowolenie z siebie, optymizm życiowy i niefrasobliwość. Na nieszczęścia jakie przynosi nieraz życie, ludzie urodzeni w tych znakach są odporniejsi niż inni. Pozwala im to łatwiej znosić przeciwności, komplikacje, kryzysy i niepowodzenia. Po doznanych ciosach losu potrafią oni prędzej ochłonąć i powrócić do równowagi. Taka odporność ułatwia życie i daje, w stosunku do innych ludzi, przewagę w walce o byt.

Rozmach, ekspansja, szerokie plany - oto cechy Strzelca w dziedzinie pieniędzy i interesów, do których miewa szczęśliwą ręką.

Ludzie z tego znaku mają szeroki gest, są mili, koleżeńscy i jowialni. Ten ostatni wyraz pochodzi od słowa Jowisz. Zdaniem Starożytnych bowiem, znak Strzelca jest w jakiś sposób spowinowacony z tą planetą.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;


 

  • /znaki-zodiaku/105-strzelec-22-listopada-20-grudnia/238-kto-z-kim-na-lubny-kobierzec