Wodnik - charakterystyka ogólna

 

 

Najbardziej uduchowieni ludzie rodzą się w znaku Wodnika. W żadnym innym odcinku zodiaku nie spotykamy tylu poetów, myślicieli, wynalazców i innych ciekawych ludzi, co tu. Wielu z nich to duchowi samotnicy, nie nadający się do życia kolektywnego, chyba... że sami propagują ideę wspólnoty.

Baran wykona to, co wymyślił Wodnik. Byk wykorzysta pomysł i potrafi go spieniężyć. Bliźniak zainteresuje się nowym pomysłem i napisze o nim artykuł. Rak będzie się przyglądał nowości z daleka, odnosząc się do niej podejrzliwie. Lew nada Wodnikowi odznaczenie za wspaniały koncept. Panna będzie Wodnika krytykowała. Waga uzna wynalazek za rewelacyjny, choć nie będzie się starała go zrozumieć. Może wyjdzie za Wodnika za mąż, oczywiście jeśli jest kobietą. Skorpion będzie się wściekał, że zagadnienie jest w niewłaściwych rękach. Łucznik wzruszy ramionami, bo go to nie będzie obchodziło, a Koziorożec postanowi sprawę dokładnie zbadać i przemyśleć, zanim ostatecznie wypowie swe zdanie.

Tu, jak i w innych znakach, zakres zainteresowań będzie zależał od poziomu inteligencji, od środowiska, od wychowania. Jest to zrozumiałe. W każdym razie, na niższym poziomie będą Wodnika interesowały wszelkie nowości, nowiny, wynalazki, odkrycia, ulepszenia, nowe prądy w dziedzinie mody, nowe znajomości. Natomiast na wyższym stopniu rozwoju zajmą go idee i problemy.

Wodnik ma umysł wynalazcy i może dlatego patrzy dalej i głębiej w przyszłość niż inni. Czasem spogląda za daleko. Wówczas jego rówieśnicy nie rozumieją go i traktują jako dziwaka i fantastę. Wodnik się tym nie przejmuje. Niewzruszony idzie dalej swą samotną drogą.

Nie myślmy jednak, że Wodnik jest wyłącznie tylko teoretykiem. Doskonale potrafi przeprowadzić w czyn swe abstrakcyjne idee. Chętnie eksperymentuje jak np. Edison. Pierwszy wzbija się w stratosferę i opuszcza w batysferę, jak profesor Piccard (ur. 27 stycznia).

Wodnik lubi myślenie, życie towarzyskie, organizację, technikę, nowe wynalazki, wszystko co nieprzeciętne, oryginalne, fascynujące, niezwykłe, dziwaczne, tajemnicze, prowokujące, niesłychane, niezrozumiałe, zagadkowe. Lubi także rozwiązywać zagadki, nieraz interesuje się parapsychologią.

Wodnik nie znosi rutyny, konwencjonalizmu, pedanterii, uporu, tępoty, głupoty, nudziarstwa, niezdecydowania, rzeczy nieprzemyślanych, przymusu, ograniczeń, skrępowania, wszystkiego, co narzucone, co może w jakiś sposób hamować jego wolność ruchów, swobodę myślenia i wybór poglądów. Nie lubi przestrzegać tradycyjnych zwyczajów, form i obrzędów.

Wodnik chętnie przebywa w samotności, w przeciwieństwie do Barana, Lwa i Łucznika, a trochę także i Bliźniąt, które bez towarzystwa czują się opuszczone, zapomniane. Wodnik nie stroni od ludzi, lecz może się bez ich towarzystwa doskonale obyć.

Tak jak Wodnika fascynują zjawiska w przyrodzie, niezrozumiałe dla dzisiejszej wiedzy, tak on intryguje, a nieraz nawet odstręcza innych od siebie swym dziwnym, ekscentrycznym zachowaniem.

Wielu majsterklepków ma słońce w Wodniku. Na jednego Edisona bowiem przypada ze sto tysięcy dyletantów, partaczy i innych potencjalnych wynalazców, konstruktorów perpetuum mobile i autorów najbardziej dziwacznych pomysłów.

Wodnik ma swój własny styl pracy. U ludzi nie rozumiejących jego psychiki, często uchodzi za lenia i nieroba. Całymi dniami może Wodnik obijać się bezczynnie. Potem, gdy zabierze się do dzieła, potrafi w ciągu tygodnia zrobić więcej, niż inni w trzech miesiącach. Oczywiście, że taki sposób pracy wywiera fatalne wrażenie na współpracownikach i na podwładnych, tym gorzej, jeżeli urodzili się oni w Pannie lub w Koziorożcu.

Zdarza się dość często, że Wodnik jest trochę wyniosły w stosunku do innych ludzi i tym ich sobie zraża.

Sympatie Wodnika są na ogół dość trzeźwe i zachowujące pewien dystans, mimo nurtujących go idei braterstwa i równości. Nierzadko Wodnik uważa ludzkość za szczyt ideału i doskonałości. To bywa później przyczyną licznych rozczarowań.

Często spotykamy u Wodnika zdolności aktorskie. Można nawet powiedzieć, że bez Wodnika nie byłoby dobrego teatru i filmu.

Byk, Waga, Wodnik, to znaki artystów z tym, że w Wodniku spotykamy wszystko co nowe, dziwne, nieprzeciętne, a więc między innymi także surrealistów, kubistów, taszystów, a w dziedzinie literatury często okultystów, jak Strindberga, Meyrinka (ur. na granicy Koziorożca) i innych.

Lew chciałby być pierwszy, jeżeli chodzi o hierarchię społeczną. Także Baran i Łucznik lubią być dowódcami lub zajmować stanowiska czołowe. Wodnik natomiast dąży do zdobycia prymatu w dziedzinie ducha. Przykłady: Lindberg (ur. 4.2.) jako pierwszy przeleciał Atlantyk. Stanley (ur. 28.1) pierwszy przeszedł Afrykę od Oceanu Indyjskiego do Atlantyku. Prof. Steinach (ur. 27.1.) pierwszy wpadł na myśl przeszczepienia gruczołów. Sławni konstruktorzy, jak Junkers (samoloty), Maxim (karabin maszynowy), Girard (maszyny tkackie) także urodzili się w Wodniku.

Jeżeli się kiedyś zdarzyło, że jakiś Wodnik zajął wysokie stanowisko na drabinie społecznej, można być pewnym, że nie zawiodło go tam dążenie do władzy, lecz wzniosłe idee wolnościowe lub tym podobne motywy, których celem jest walka z uciskiem, z tyranią i z przemocą. Wspaniałymi przykładami z przeszłości są postacie Lincolna i Kościuszki, obu urodzonych 12 lutego. Pewnym wyjątkiem od tego idealistycznego typu będzie Wodnik urodzony tuż przed zachodem Słońca. Podczas jego urodzin bowiem, na wschodzie wznosił się znak Lwa. Ze znaku tego Wodnik przejął niektóre cechy.

Rzadko kiedy Wodnik ma za życia uznanie wśród ludzi. Współcześni często mu się dziwią, a jeszcze częściej uważają go za ekscentryka. Nieraz mówią, że jest dziwny, niesamowity i niejednokrotnie mają słuszność.

Wśród przedstawicieli znaku Wodnika najczęściej spotyka się wypadki szczerej przyjaźni, pozbawionej egoizmu i samolubstwa. Inna cecha Wodnika to koleżeńskość, życzliwość i wierność.

Sprawy życia seksualnego traktuje Wodnik trochę marginesowo, aczkolwiek w niektórych okresach życia jest zdolny do nadużywania swych możliwości. Będzie to czynił jednak nie z nadmiaru energii, lecz z przyczyn psychologicznych. Jego postępowanie bywa krańcowo różne. Jest także bardziej lekkomyślny, niż namiętny.

Pod tym względem przypomina trochę Wagę. Większość Wodników to esteci. Ich przeżycia zatem, tak krańcowo różne od przeżyć Skorpiona, będą się realizowały poniekąd na wyższym poziomie.

Należy przyjąć jako pewnik, że takie określenia jak: kobieta-sfinks, kobieta-zagadka, mogły powstać tylko w związku z dziewczętami urodzonymi w Wodniku. Pań tych nie można mierzyć zwykłą, pospolitą miarą. Również porównywanie ich z innymi kobietami, obojętnie z którego znaku, niczego nam nie wyjaśni.

Panie z Wodnika są kapryśne i zmienne jak marcowa pogoda. Różnią się pod każdym względem od swych towarzyszek z pozostałych znaków zodiaku. Nigdy nie wiadomo z góry, jak postąpi pani Wodnik. Należy o tym zwyczajnie pamiętać i mieć w stosunku do nich cierpliwość. Nie wolno też krępować ich indywidualności.

Kobiety z Wodnika są często bardzo powabne. Bezwiednie potrafią oczarować partnera, bez żadnych ukrytych myśli. Można by im może zarzucić pewną niestałość w sprawach gospodarki domowej. Mniejsza z tym. Wodniczki mają natomiast swoisty wdzięk i są przemiłymi, wiernymi towarzyszkami. Trzeba im więc niejedno wybaczyć, bo ideałów na świecie nie ma.

Słusznie powiedział kiedyś Bernard Shaw, że łatwiej można wytrzymać z kobietą nieobliczalną (a taką jest bezsprzecznie Wodniczka), niż mdłą, nudną, bezbarwną. Co prawda zdarzało się już nieraz, że taką nieobliczalną mąż zamordował, ale nie zdarzyło się jeszcze, aby od niej uciekł.

Wodniczka śmieje się z przysiąg i zaklęć miłosnych. Aby ją zdobyć, trzeba wykazać się inteligencją, zaimponować nieprzeciętnym poziomem umysłu, udowodnić, że się ma to, co Francuzi nazywają "esprit".

Panna Wodnik ma oryginalną urodę. Jest w niej coś fascynującego. Wspaniała z niej towarzyszka, bardzo atrakcyjna, chociaż może trochę chłodna, na dystans, jakby miała odrobinę za mało temperamentu.

Panie z Wodnika są nadzwyczajnymi organizatorkami. Kiedy zajdzie potrzeba, potrafią rozwinąć nieprawdopodobną rzut-kość, ruchliwość i przedsiębiorczość. Wodniczki zazwyczaj prezentują wysoki poziom intelektualny, chętnie więc obierają sobie wolne zawody.

Poglądy Wodnika są na wskroś demokratyczne. Ma on najmniej przesądów klasowych ze wszystkich ludzi. Nie znaczy to, że Wodnik będzie się spoufalał lub bratał z pierwszym lepszym. Otóż dla Wodnika pochodzenie socjalne nie oznacza nic, a poziom intelektualny wszystko. Pod tym kątem widzenia będzie też dobierał sobie partnera, względnie partnerkę do małżeństwa. Wręcz odwrotnie postąpi mężczyzna ze znaku Skorpiona, który szukając dla siebie małżonki, przede wszystkim będzie miał na celu wzajemną harmonię seksualną, wychodząc z założenia, że zasoby jego kwalifikacji umysłowych starczą dla obojga małżonków.

Tak jak dla Skorpionek wczesne małżeństwa są bardzo wskazane, tak z Wodnikami jest odwrotnie. Jak wykazuje doświadczenie, Wodniki wchodzące w stan matrymonialny przed trzydziestym piątym rokiem życia, prawie wszystkie rozwodzą się i dopiero później natrafiają na odpowiedniego partnera życiowego. Dotyczy to przede wszystkim wspaniałych dziewcząt z tego znaku. Ich oryginalność i subtelność nie przez każdego mężczyznę bywa zrozumiana i doceniana.

Wodnik rzadko się czemuś dziwi. Nie mając żadnych konwencjonalnych poglądów nie jest obarczony balastem przesądów, zacofanych poglądów, zapatrywań i opinii. To co dla innych ludzi jest może cudowne, niesamowite, wyjątkowe, nieprzeciętne -- dla Wodnika jest właściwie normalne.

To, że świat nie zawsze go rozumie, że jest on w oczach ludzi dziwny, zagadkowy i jakby obcy, Wodnikowi nie przeszkadza. Czasem go to nudzi, częściej śmieszy.

Kiedy w grę wchodzą pieniądze, Wodnik jest często wręcz nieobliczalny. Małostkowy bywa tylko w drobiazgach,- w sprawach ważnych miewa szeroki gest. W gronie przyjaciół nie liczy się z wydatkami.

Wodnik może chodzić na wielogodzinne, dalekie, samotne przechadzki. Pół dnia potrafi przesiedzieć w swym pokoju nad ciekawą książką, choćby obok za ścianą hałasowało wesołe towarzystwo. Wodnik nigdy nie czuje się samotny, nawet wtedy, gdy jest sam. Jego myśli zastępują mu najciekawsze towarzystwo.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;


 

Kto z kim na ślubny kobierzec?

 

 

Czułość, uczuciowość. Mimo to myśli głową, a nie sercem. Brak uprzedzeń i przesądów. Do zdobycia na stałe tylko przez intelekt. Dopiero po trzydziestce szansę na znalezienie odpowiedniego, stałego partnera(ki). Typ nie dla każdego. Błyskotliwa inteligencja. Wymagane podejście kulturalne. Często umysły nieprzeciętne, w każdym, razie oryginalne. Zaufanie do ludzi i do partnera(ki). Podejście do Wodnika(czki) niełatwe. Szablonowe, pospolite próby zdobycia Wodniczki wywołują śmiech. Nawet zdobytą łatwo stracić, okazując jej bezpodstawną zazdrość, także przez kołtuństwo, chamstwo, brak postępowości. Ważne cechy: intuicja, często zdolność przeczuwania zdarzeń. Towarzyskość, bystrość, cięty język. Oto kolejność zainteresowań Wodniczki: intelekt, uczuciowość, seksualizm, sprawy finansowe. Co grozi Wodnikom? Traktując konwenanse i zwyczaje jako przesądy, nieraz Wodniki wybierają partnera, z którym później trudno im wytrzymać.

PAN WODNIK I PANNA BARAN

Wodnika dość trudno zdobyć na męża. Klasyfikuje on piękne panie według własnych, oryginalnych kryteriów. Często widzi w kobiecie przede wszystkim przyjaciela, towarzysza od intelektualnych rozmów. W lot przejrzy kulisy i granice kokieterii. W postępowaniu zdecydowany. Oba typy: Wodnik i Baran niespokojne, przedsiębiorcze, ruchliwe. Panna Baran bywa dla Wodnika trochę za uparta. Ale i on bywa nie całkiem łatwy. Wymaga właściwego podejścia. Czy każda ego-centryczna panna Baran to potrafi? Harmonia seksualna między nimi niezła. Oboje życiowi optymiści, romantyczni i niemałostkowi, o związek harmonijny i stały więc nietrudno. Aż 4 punkty od pana profesora Junga.

PAN WODNIK I PANNA BYK

Tym dwom znakom rzadko kiedy udaje się utworzyć harmonijny związek. Trzeźwej, rzeczowej, oszczędnej pani Byk niełatwo pogodzić się ze swobodnym. sposobem bycia Wodnika, który kpi sobie z konwenansów i przesądów życia towarzyskiego oraz innych wymyślonych przez ludzi trudności ku ich własnemu utrapieniu. Bardzo możliwe, że pani Byk początkowo będzie spoglądała na Wodnika z podziwem. Jednak niebawem okaże się, że jej zaborczość oraz duże różnice poglądów obojga doprowadzą do różnicy zdań. Tylko 1 punkt daje tej parze profesor Jung.

PAN WODNIK I PANNA BLIŹNIAK

Pan Wodnik i Bliźniaczka odpowiadają sobie nawzajem całkiem dobrze. Urozmaicenie, wycieczki, towarzystwo, szerokie i wszechstronne zainteresowania. Bez wszelkich nieistotnych przesądów, utrudniających ludziom życie. Oboje nie przejmują się byle czym. Przy tym delikatność i uprzejmość. Oto cechy, które tę parę ze sobą łączą. U obojga podobne problemy seksualne i harmonijna pobudliwość. Profesor Jung przyznaje im tylko 4 punkty? Dlaczego? Bo kiedy wystąpią dysharmonie tu nieuchwytne, żadne nie będzie cierpiało, lecz... do widzenia!

PAN WODNIK I PANNA RAK

Pani Rak to typ trochę boleściwy, ofiarny, łagodny, całkowicie oddany rodzinie. Chętnie matkuje mężowi i dzieciom. Będzie odpowiednią żoną dla większości męskich, zodiakalnych typów. Na nerwowego i często psychicznie niespokojnego Wodnika działa pani Rak kojąco. Lecz uwaga! Nadmiar uczuciowego matkowania może pana Wodnika zdenerwować. Do oryginalnych niespodzianek i wystąpień Wodnika może się dobroduszna pani Rak łatwo przyzwyczaić. Wiadomo to z licznych przykładów. Profesor Jung przyznaje tej parze tylko 3 punkty. Może obawia się, czy aby nadmiar zalet pani Rak Wodnikowi z czasem się nie znudzi?

PAN WODNIK I PANNA LEW

W tym doborze astrologicznym spotyka się zwiększoną pobudliwość seksualną obojga partnerów do siebie. Drobne dysharmonie nie mają większego znaczenia i w pewnym sensie urozmaicają życie. Oboje nie są małostkowi. Niespokojny duch pana Wodnika pod wpływem bardziej realnie nastawionej pani Lew ulega pewnemu wyrównaniu. Inne cechy charakteru uzupełniają się. 4 punkty daje tej parze profesor Jung. Chyba słusznie.

PAN WODNIK I PANNA PANNA

Spokojna, chłodna i powściągliwa Panna łatwo może speszyć Wodnika, który ma poglądy, zwyczaje oraz stosunek do świata i ludzi znacznie swobodniejszy niż Panna. Jego nieskrępowane kontakty mogą Pannie wydawać się podejrzane, choć się za tym nic nie kryje. Rzeczowość i pewne wyrachowanie Panny, znów mogą nie podobać się Wodnikowi, postępującemu w stosunku do ludzi najchętniej bezinteresownie. Profesor Jung przypuszczając, że pewien procent takich związków jakoś będzie mógł ze sobą wytrzymać, przyznał tej parze 2 punkty.

PAN WODNIK I PANNA WAGA

Oboje mogą żyć ze sobą w bardzo dobrych stosunkach. Przemawia za tym łącząca ich harmonia psychiczna, lekkość i lotność umysłu obojga, umiejętność dostosowania się pani Wagi, która nie potrafi z byle czego robić kwestii stanu, przede wszystkim zaś dość duża harmonia seksualna. W tym zestawieniu spotyka się nieraz miłość od pierwszego wejrzenia, co jest u pana Wodnika wypadkiem rzadkim. Tu taką możliwość może spowodować atrakcyjność seksualna. Profesor Jung bez wahania przyznał tej parze aż 5 punktów.

PAN WODNIK I PANNA SKORPION

Wodnikowi niełatwo współżyć z panią Skorpion. Niewiele ich ze sobą łączy. Natomiast dzielą ich liczne przeciwności charakterologiczne. Oczywiście, może wystąpić między nimi pewne uczucie przyjaźni i szacunku na skutek wspólnych zainteresowań i częstych dowodów gorącej miłości. Na większość swych problemów panna Skorpion spogląda z uczuciowo-seksualnego punktu widzenia. Nieco despotyczna i samowolna, łatwo może pana Wodnika zirytować. Z czystym sumieniem możemy więc obojgu odradzać bliższych związków. Tego samego zdania jest profesor Jung. Daje on im tylko 1 punkt.

PAN WODNIK I PANNA STRZELEC

Między Wodnikiem a panną Strzelec łatwo o porozumienie i o wzajemne zrozumienie. Ich ruchliwe umysły łatwo się do siebie dostosowują. Lecz oboje są wrażliwi na punkcie wzajemnego nieskrępowania i nie lubią życia jednostajnego. Typy niespokojne i ruchliwe. Nieporozumienia między nimi mało ważne. Łagodzi je harmonia seksualna. Takie jest zdanie speców od tych zagadnień. Te tendencje potwierdza i psychiatra profesor Jung, dając im aż 5 punktów.

PAN WODNIK I PANNA KOZIOROŻEC

U pana Wodnika dość łatwo o wystąpienie pobudliwe, ale jest to niegroźne, tym bardziej, że pani Koziorożec to osoba spokojna i zrównoważona. Współpraca i współżycie między nimi mogą układać się dobrze. Harmonia seksualna jest raczej słaba, a czynnik ten jest w małżeństwie ważny. Profesor Jung jest w rozterce i nie jest zdecydowany ile im przyznać punktów - jeden czy pięć? Szansę na dłuższe szczęście byłyby może większe, gdyby pan Wodnik był dużo starszy niż małżonka.

PAN I PANNA WODNIK

Jak przewidują charakterystyki obojga, Wodniczka i w tym wypadku musi być zdobyta na drodze intelektu. Dopiero kiedy partnerka zacznie zachwycać się dowcipem, inteligencją i błyskotliwym umysłem towarzysza, wtedy oświadczyny będą miały u Wodniczki właściwy oddźwięk, będą traktowane poważnie. Ponieważ oboje są całkowicie pozbawieni wszelkiego rodzaju przesądów religijnych, towarzyskich, społecznych i innych, będą mieli możność prowadzenia życia ułatwionego. Ostre spięcia na skutek niecierpliwości obojga, pewnej pobudliwości i niepokoju, wnoszą tylko urozmaicenie w życie tych dwojga wspaniałych ludzi, jakimi są Wodniki. Jest to opinia spotykana powszechnie. Także i profesor Jung bez wahania stawia im 5 punktów.

PAN WODNIK I PANNA RYBA

Zdobycie serduszka Rybki wymaga szczególnej taktyki. Wszelkie wystąpienia obcesowe, zaborcze i gwałtowne chybiają celu. Rybka subtelna, delikatna, zawsze musi być traktowana oglądnie. Rybka rozbudzona we właściwy sposób, może okazać się kobietą z temperamentem. Z partnerem Wodnikiem zawsze będzie miała ciekawe tematy do rozmowy. Oboje bardzo interesują się problemami z pogranicza nauki oficjalnej. Profesor Jung przyznaje tej parze tylko 3 punkty, oboje partnerzy bowiem wymagają traktowania nieschematycznego, gdzie w grę wchodzą takie rzeczy, jak: wyczucia, przeczucia, intuicje itp. właściwości, które nie bardzo mają prawo być.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku; 

Jacy są nasi partnerzy?

 

 

ŻONA ZE ZNAKU WODNIKA

Wodniczka to dziewczyna nie dla każdego. Bystra, inteligentna, dowcipna, pogodna, wesoła. Typ na wskroś oryginalny. Pozbawiona wszelkich uprzedzeń i przesądów. Kiedy jest młoda i niedoświadczona, zdarza się, że ją ktoś poderwie i zdobędzie na żonę przez zaskoczenie. Lecz po trzydziestce jest już bardzo ostrożna. Partner musi reprezentować wysoki poziom intelektualny, musi mieć w sobie coś czym można jej zaimponować.

Wodniczkę zdobywa się albo z miejsca, albo wcale. Jest ona życzliwa, prostolinijna i wierzy ludziom, ale tak jak wiele kobiet czuje wstręt do myszy i pająka, tak Wodniczkę ogarnia obrzydzenie, kiedy na drodze życiowej napotka głupca, chama lub oszusta. Jeżeli jej serce jest zaangażowane, potrafi żyć z partnerem zgodnie aż do śmierci, bez gwarancji ze strony USC. Nie ma w niej nic z wyrachowania i chłodnej kalkulacji.

Większość Wodniczek to kobiety towarzyskie, miłe, czujące się dobrze wśród ciekawych ludzi. Ciekawa cecha żon z tego znaku: bywają zaprzyjaźnione z całym światem, nie przyjaźniąc się specjalnie z nikim. Kto pojął za żonę Wodniczkę, można o nim powiedzieć, że wygrał na loterii wielki los. Niestety, nie każdy mąż potrafi docenić tę wspaniałą partnerkę.

Odpowiednich partnerów dla Wodniczki nie ma zbyt wielu. Na pierwszym miejscu należałoby tu postawić BLIŹNIAKA. U obojga występuje umiarkowany temperament, a umysłowo odpowiadają sobie wspaniale. Nikt nie potrafi z Wodniczką prowadzić takiej błyskotliwej rozmowy jak Bliźniak i nikt nie potrafi tak dobrze docenić jej zalet umysłowych.

Na drugim miejscu znajduje się pan WAGA. Widzimy tu także harmonię seksualną, delikatność,- usposobienie wesołe i towarzyskie. Nieco powierzchowny intelektualizm partnera z Wagi w tym zestawieniu Wodniczki nie razi.

MĄŻ ZE ZNAKU WODNIKA

Nie spodziewajcie się miłe Czytelniczki, że Wodnik będzie się zachowywał jak każdy inny zakochany. Jako przyjaciel jest Wodnik wspaniały i nieskomplikowany. Lecz w miłości? - Dziewczynę może mieć każdy, ale miłość to co innego - rzekł kiedyś typowy Wodnik.

Wodniki są w pewnym sensie samotnikami, trudnymi do zrozumienia. Myślami i poglądami odbiegają od swych zodiakalnych towarzyszy. Bodajże nigdy nie mają ciasnego horyzontu intelektualnego.

Nie ma nic gorszego, niż stosować wobec Wodnika metody podrywaczki. Szkoda zachodu. Dziewczyna musi Wodnika czymś zafascynować. Wskazana jest także pewna rezerwa, gdyż to Wodnika zastanowi i wzbudzi w nim zainteresowanie partnerką. Wodnik zdaje się być łagodny i ustępliwy, jednak to tylko pozory, maska. Umie on konsekwentnie i wytrwale dążyć do raz obranego celu. Pan z tego znaku nie lubi liczyć się z pieniędzmi, ale nie można o nim powiedzieć, iż jest rozrzutny. Życie z Wodnikiem bywa ciekawe, choć dla żony nie zawsze starczy na kupno futra.

Mąż Wodnik to optymista, lubiący przebywać w obłokach, opromieniony aureolą pozornego szczęścia. Zadaniem jego żony będzie stać mocno na nogach rzeczywistości i pilnować, aby polot jego myśli nie przekroczył granic zdrowego rozsądku. Nieraz jest to wskazane, choć nie zawsze. Dążenia pana Wodnika są wzniosłe i idealistyczne. Często chciałby on uszczęśliwiać ludzkość. Miewa z tego powodu trudności, bo rzadko kto chce się na to godzić.

Pan Wodnik na ogół nie lubi przeliczać otrzymanych pieniędzy. Powinna zatem robić to jego żona. Musi ona patrzeć trzeźwo na świat za siebie i za męża. Mąż Wodnik jest indywidualistą. Jeżeli przejmie czyjąś ideę, musi dostosować ją do swych poglądów, zmodyfikować, ulepszyć. Jego pragnienie wolności i swobody myśli jest bezprzykładne. Mąż Wodnik żyje często w świecie iluzji. Jak tu postępować z takim człowiekiem? Przede wszystkim należy poważnie odnieść się do jego dziwacznych nieraz pomysłów. Jego niepokój i nerwowość należy traktować z opanowaniem, bo Wodnik jest w gruncie rzeczy człowiekiem ciekawym, nieprzeciętnym, oryginalnym i nie podobnym do innych. Niestety, rzadko kto go rozumie.

W okazywaniu miłości Wodniki są raczej wstrzemięźliwe. Nawet wówczas, kiedy taki pan zdobędzie się na słowa: "kocham cię", często będzie zwlekał z wyznaczeniem daty ślubu. Może to lepiej, bowiem Wodniki obojga płci nie powinny pobierać się zbyt wcześnie.

Wodniki są niezbyt zazdrosne. Długo ufają swej wybrance serca i same bywają wierne. Typy te rzadko kłamią, wolą raczej coś niecoś przemilczeć. Wodniki nie robią wielkich majątków. Nie zależy im na tym. Tyle jest przecież na świecie rzeczy ciekawszych, niż robienie pieniędzy.

Wodniki nie zawsze żenią się z miłości. Nieraz powodują nimi kalkulacje praktyczne. Ale gdy po dwudziestu latach małżeństwa mąż Wodnik powie do swej małżonki nagle: jaka ty jednak jesteś ładna, wówczas wszystko inne będzie nieważne.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;

Czy znasz swoje dziecko?

 

 

Młody Wodnik to istota zabawna, wesoła i pocieszna. Swoistą oryginalnością wyraźnie odbiega od swego zodiakalnego rodzeństwa. Jego poglądy już bardzo wcześnie są jak najbardziej postępowe, pozbawione wszelkich przesądów towarzyskich, klasowych, religijnych i innych. Wywołuje to często zgorszenie starszego pokolenia. Lecz można stwierdzić, że te wspaniałe dzieci to sól w mdłej zupie życia codziennego. Przemiłe, łagodne, potrafią jednak najeżyć się jak kot, kiedy wyczują w stosunku do siebie nawet ślad przymusu. Kto wie czy przyszłość świata nie będzie należała do Wodników, kiedy będzie chodziło o zniesienie granic, likwidację paszportów, wyrównanie nieistotnych różnic między narodami i zaprowadzenie braterstwa.

- Jakie to miłe i rozgarnięte dziecko - słyszy nieraz matka młodego Wodnika. Także i w szkole otrzymuje dziecko z tego znaku więcej pochwał niż nagan. Dzieci te maja bujną fantazję, często są myślami nieobecne, nieraz gubią różne przedmioty i zapominają co miały załatwić. Są wrażliwe i czułe. Traktować należy je delikatnie j ostrożnie.

Wodniki są zdolne, bystre, inteligentne. Koniecznie należy im dać wolną drogę do swobodnej ekspansji życiowej. Młody Wodnik zbyt silnie skrępowany, niezrozumiany i okiełznany, zmarnieje jak koń wyścigowy zaprzęgnięty do pługa. Zatem ułatwiajmy mu swobodny rozwój, a nie zawiedzie on ani rodziców, ani wychowawców.

Pewna lekkomyślność, duch opozycji i znudzenie, spowodowane szarzyzną dnia powszedniego, to przyczyna, dla której niektóre dzieci z tego znaku ogarnia chęć do wędrówek, wypraw dalekich, a czasem i do ucieczek z domu.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;


 

Jaki dyrektor i podwładny?

 

 

Niewielu jest szefów mających słońce w znaku Wodnika. Czasem widuje się ich na wysokich stanowiskach politycznych, lecz przy biurkach wysiadują Wodniki niechętnie. Wydawanie zarządzeń, rutyniarstwo, posiedzenia, narady, itp. jednostajne zajęcia nie leża w dziedzinie zainteresowań Wodnika. Jego subtelna i ruchliwa psychika zaskakuje i szokuje podwładnych. Nowe koncepcje i oryginalne pomysły wyskakują Wodnikowi z głowy jak diabeł z pudełka. Zadziwia on swych pracowników, zmuszając ich do błyskawicznego przestawienia się na nowe tory myślenia.

Pana Wodnika cechuje jakaś dziwna wyrozumiałość. Jeżeli powiedzmy dowie się, że któryś z jego pracowników jest bigamista, którego ojciec zapił się na śmierć, a córka uprawia najstarszy zawód świata, Wodnik wzruszy ramionami. Co mu do tego?

U szefów z tego znaku nie spotyka się ani odrobiny zarozumiałości lub arogancji. Jeżeli np. uczeń lub praktykant podsunie myśl rozwiązującą problem, nad którym na próżno głowiła się dyrekcja, Wodnik przyjmie pomysł jako rzecz naturalną.

Wodnik nie lubi długo pouczać podwładnych, wbijać im do głowy wskazówki, instrukcje. Raz wspomni mimochodem, że coś się robi niewłaściwie, a dalej staraj się bracie sam.

Współpraca z dyrektorem Wodnikiem jest dość uciążliwa. Wychodzi on bowiem z założenia, że wszyscy powinni wszystko wiedzieć bez niepotrzebnego gadania. Potrafi on także pracować w spokoju i nie denerwuje się, kiedy równocześnie mówią do niego trzy osoby, on zaś w jednej ręce trzyma słuchawkę, a w drugiej sprawozdanie.

Wodnik ma pewną ciekawą cechę: wszystkim jest z góry życzliwy, o wszystkich ma dobre mniemanie, poniekąd na kredyt. Choć jest rozmowny i wygadany, w domu rozmawia o sprawach zawodowych niechętnie. Znana jest anegdota o Lincolnie (Wodnik), którego żona po wyborach nie wpuściła do domu, bo już była głucha noc. Nie wiedziała w ogóle, że odbywały się wybory i jakie były ich wyniki. Nowy prezydent USA nocował więc na werandzie.

Wodnik to oryginał, także na stanowisku dyrektora człowiek z niego psychologicznie interesujący. Oczywiście, wśród podwładnych zawsze będzie faworyzował ludzi o wyższym intelekcie, myślących bystro i szybko. Najchętniej by się otaczał samodzielnie myślącymi komputerami. Niestety, świat jeszcze nie dorósł do tego etapu.

W gromadzie pracowników Wodnika poznać łatwo. To ten, którego wszyscy lubią, który ma licznych przyjaciół, a właściwie nie przyjaźni się szczególnie z nikim. Znaczna większość Wodników to ludzie bystrzy, o błyskotliwej reakcji myślowej. Ich komputerowy sposób myślenia wybiega trochę w przyszłość. Nie każdy więc potrafi pracownika z tego znaku wykorzystać należycie. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Wodniki nie mają ani nadzwyczajnej pamięci, ani innych, powszechnie uznawanych i cenionych cech. Jednak w pracy pomaga im wspaniale intuicja, zdolność odczuwania i kojarzenia idei abstrakcyjnych, dla większości ludzi niezrozumiała.

W pracy zespołowej Wodnik błyszczy szczególnymi zaletami: jest grzeczny, zgodny, uprzejmy, uczciwy. Także można na nim polegać. Wodniki nie lubią natarczywie upominać się o podwyżki. Nie znaczy to, aby im pieniądze nie były potrzebne lub aby nie znały swej wartości. Stanowczo więc będzie dla przedsiębiorstwa lepiej zapłacić Wodnikowi tyle, aby miał ochotę do pracy.

Wodniki nie odznaczają się w pracy wybitnymi ambicjami, ale rozum stawia ich na czołowych miejscach wśród przedstawicieli wszystkich znaków zodiaku. Psychiczna odrębność Wodników powoduje, że typy te, mimo dużej towarzyskości, są duchowymi samotnikami. Lekkość ich umysłu, subtelność i cięty dowcip kreują ich na arystokratów ducha bez względu na pochodzenie i wykształcenie. Mając te cechy na względzie można, traktując Wodniki właściwie, skłonić ich do najwyższej wydajności. Astrologia twierdzi, że Wodniki-myślą kategoriami przyszłości. Bardzo możliwe. Statystyki stwierdzają, że około 70% ludzi genialnych ma coś wspólnego ze znakiem Wodnika. Chwała temu szefowi, który potrafi te możliwości wykorzystać. Niestety, zdarza się to bardzo rzadko.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;